StoryEditor

Szkody wyrządzone przez dzikie ptaki: czy będą rekompensaty?

W odpowiedzi na kolejny wniosek samorządu rolniczego w sprawie szacowania strat i wypłacania rekompensat za szkody wyrządzone przez dzikie ptaki resort środowiska wyjaśnia, jakie prowadzi działania.

26.07.2024., 07:46h

Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie wprowadzenia uregulowań prawnych dotyczących szacowania i wypłaty i odszkodowań za szkody powodowane przez dzikie ptactwo.

Rolnicy nie panują nad dzikimi zwierzętami

Izba Rolnicza w Opolu podkreśliła w swoim wniosku, że mimo wielokrotnych inicjatyw samorządów rolniczych kwestia rekompensat nie została podjęta. Według samorządu rolniczego, rolnicy nie są w stanie zapanować nad zwierzętami dziko żyjącymi, a szczególnie nad gatunkami, które są chronione. Problemem jest populacja chronionych ptaków – inne gatunki reguluje Polski Związek Łowiecki.

Dlatego IR w Opolu postuluje, aby to Skarb Państwa odpowiadał za szkody wyrządzone przez dzikie ptaki, w tym żurawie dzikie gęsi, dzikie kaczki, kormorany i krukowate.

Zespół ds. szkód powodowanych przez ptaki i ssaki – w rybołówstwie

W odpowiedzi na pismo KRIR resort środowiska informuje, że problem szkód spowodowanych w rybactwie i w rolnictwie jest znany od lat resortowi rolnictwa i ochrony środowiska, dlatego powołano Międzyresortowy Zespół do spraw szkód powodowanych przez ptaki i ssaki w rybołówstwie morskim i gospodarce rybackiej.

image

ASF i grypa ptaków ważnym tematem w Sejmie. Gdzie złagodzono restrykcje?

Zespół wystąpił do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o współfinansowania kosztów utylizacji zabitych osobników oraz kosztów związanych z ich odstrzałem. W ramach tego działania wypłacany będzie ekwiwalent za koszty poniesione podczas odstrzału kormoranów.

Ustawa o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki

Mikołaj Dorożała, Podsekretarz Stanu Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformował w odpowiedzi do KRIR o procedowanym w Sejmie poselskim projekcie ustawy o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki.

Projekt został skierowany 19 marca br. do pierwszego czytania do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przyjęcie ww. projektu będzie jednoznaczne z wypracowaniem rozwiązania w kwestii szkód powodowanych przez dzikie ptaki w gospodarce rybackiej czytamy w odpowiedzi.

Szkody rolnicze a ptaki chronione

Resort środowiska odpowiedział na pismo KRIR wyjaśniając także, że odpowiedź Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 26 października 2023 r. pozostaje w mocy. Była w nim mowa przede wszystkim o zabezpieczeniu dobytku:

W pierwszej kolejności należy przypomnieć, że podstawową formą ochrony dobytku przed szkodami wyrządzanymi przez te zwierzęta jest jego zabezpieczenie. Właściciel lub użytkownik mienia przewidując możliwość wyrządzenia szkody przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową, w pierwszej kolejności sam powinien podjąć stosowne czynności, zmierzające do uniknięcia szkody lub zminimalizowania jej rozmiarów - czytamy w piśmie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który dalej wyjaśnia, że zwierzęta należące do grupy gatunków chronionych objęte są szeregiem zakazów, w tym m.in. zakazy umyślnego zabijania, okaleczania, chwytania i przetrzymywania, a także płoszenia i niepokojenia dziko występujących zwierząt.

W przypadku ptaków przepis ten dotyczy gatunków takich jak głuszec, cietrzew, kulon, rybołów, gadożer, orlik grubodzioby, orzeł przedni, syczek, puszczyk mszarny oraz ich miejsc noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących.

W związku z tym przed wypłoszeniem ptaków objętych ochroną należy uzyskać zezwolenie właściwego terytorialnie regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Wypłoszenie ptaków bez zezwolenia grozi karą aresztu lub grzywny.

źródło: KRIR

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. lipiec 2024 10:03