StoryEditor

Wielkie strzelanie do dzików

Zwalczenia wirusa ASF jest traktowane przez nas priorytetowo – twierdzi Polski Związek Łowiecki. Z ostatnich danych łowczych wynika, że od kwietnia do listopada br. pozyskano 168 tys. dzików. Oznacza to, że wykonanie planu rocznego na 4 miesiące przez końcem roku gospodarczego wynosi 90%.
27.12.2018., 16:12h
Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego w specjalnym oświadczeniu poinformował, że „temat zwalczania wirusa ASF w populacji dzika traktowany był i jest priorytetowo w kontekście podejmowanych działań i środków zaradczych, nie tylko ze względów przyrodniczych, ale przede wszystkim poważnych konsekwencji gospodarczych i ekonomicznych mogących odcisnąć piętno na rynku hodowli trzody chlewnej w Polsce”.

Łowczy przekonują, że wszystkich szczeblach organizacyjnych prowadzone są działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF na obszarze całej Polski. Sukcesywnie wdrażana jest strategia opracowane przez Grupę Roboczą do spraw monitorowania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików, której zasadniczym celem jest ograniczania populacji dzika do poziomu 0,1 osobnika/km2 na terenie całego kraju.

Od 1 kwietnia do końca listopada 2018 r. pozyskano w ramach polowań blisko 168 tys. dzików przy prawie 3 mln wyjść w łowisko, co oznacza, że 1 dzik = 18 wyjść. Koszt społecznej pracy myśliwych wraz z dojazdami oraz amunicją szacuje się na kwotę blisko 583 mln zł. Oznacza to, że koszt pozyskania jedn...
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 21:55