O możliwościach zmian w przepisach pozwalających na ochronę upraw rolniczych przed skutkami żerowania dzikiego ptactwa rozmawiano w czwartek 18. maja br. na spotkaniu w siedzibie MRiRW. Resort rolnictwa reprezentował wiceminister Krzysztof Ciecióra. W spotkaniu uczestniczyli także wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz dyrektor generalny ochrony środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski. Rolników reprezentowali przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych z prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele.
Dzikie ptaki zmorą rolników
Przedstawiciele KRIR wyrazili swoje liczne obawy dotyczące ekonomicznego wpływu szkód spowodowanych przez dzikie ptaki w uprawach rolniczych. Rolnikom nie podoba się to, że przepisy związane z zakwalifikowaniem ptaków do zwierząt łownych lub objętych częściową ochroną powodują trudności w rozpoznaniu organu właściwego do pozyskiwania zgód na takie czynności, jak płoszenie czy odstrzał ptaków.
Wiceminister Ciecióra zgodził się z argumentami rolników. Przypomniał im o wniosku skierowanym do komisarza UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusa Sinkeviciusa dotyczącego potrzeby uregulowania na poziomie UE problemu rosnącej populacji kormorana.
Powstanie nowy zespół roboczy ds. szacowania szkód w uprawach
Podsekretarz stanu w MRiRW zaproponował powołanie zespołu roboczego, który miałby wypracować rozwiązania dotyczące sposobu szacowania szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta. W jego skład mieliby wejść rolnicy, przedstawiciele państwowej administracji oraz naukowcy.
Z kolei Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podjęła się opracowania wytycznych dla rolników mówiących o tym, w jaki sposób mogą oni ubiegać się o pomoc w zabezpieczeniu swoich gospodarstw i upraw przed szkodami.
????Dziś w #MRiRW odbyły się rozmowy dotyczące szkód w uprawach i gospodarce rybackiej powodowanych przez ptactwo ????⬛, m. in. kruki, żurawie, gęsi czy kormorany. Gospodarzem spotkania był podsekretarz stanu @k_cieciora.#KRIR #ZIR
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) May 18, 2023
Czytaj ????https://t.co/IsrANHOSUP pic.twitter.com/Avg2R4UqKu
Problem szkód wyrządzanych przez ptaki nie będzie rozwiązany w tym roku
O komentarz do spotkania i podjętych na nim ustaleń poprosiliśmy prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza. W jego ocenie
Według niego na omawianej liście znajdują się kruki, żurawie, kormorany i gęsi.
Problem dzikich ptaków niszczących uprawy będzie się nasilał?
Zdaniem Szmulewicza dyskusję na temat odszkodowań za niszczenie upraw przez dzikie ptactwo należy przenieść na forum Unii Europejskiej, żeby można było zmienić prawo krajowe.
ODR-y będą szacować szkody w uprawach?
Wiceminister Ciecióra zapowiedział powołanie specjalnej służby, która zajmowałaby się szacowaniem tych szkód powodowanych przez zwierzęta będące pod ochroną. Problem polega na tym, że trudno będzie znaleźć osoby do pracy w takich służbach bez dodatkowych funduszy na ten cel.
CZYTAJ TAKŻE: Skuteczne metody na odstraszanie żurawi
Fot. Envato elements