Wybór był niezwykle trudny, ponieważ do naszej redakcji dotarło ponad 150 zgłoszeń. Zobacz kto zwyciężył w konkursie.
I miejsce zajął Mariusz Suchara z Wólki Łabuńskiej pod Zamościem, który zaprezentował rozcinacz do big-bagów. Urządzenie zamontował na swoim niewielkim rozsiewaczu krajowej produkcji. Korzystając z rozcinaka worków big-bag nie musi co chwile wychodzić z kabiny ciągnika, aby rozciąć dno worka. Wystarczy opuścić zawieszony na ładowaczu czołowym worek z nawozem na rozcinak i unieść go.
II miejsce należało do Krzysztofa Litwinki. Rolnik zmodernizował ciągnik, który współpracuje z owijarką stacjonarną. Wszystkie funkcje obsługiwane są z pilota, więc owijanie bel może wykonywać tylko jedna osoba – czyli operator ładowarki.
III miejsce na podium zajął Damian Gomolla z Leśnicy Opolskiej. wynalazca wykonał rozrzutnik do ziarna mocowany na końcu żmijki. Inspiracją do wykonania wynalazku była tarcza od rozsiewacza nawozu zauważona w składnicy z częściami rolniczymi.
I wyróżnienie zdobył Łukasz Stefaniak z miejscowości Sztubsk Towarzystwo w powiecie kutnowskim. Wynalazca zbudował przyczepę do gromadzenia bel. Do zbudowania przyczepy Stefaniak wykorzystał nieużywany już kombajn buraczany Neptun, z którego wykorzystał elektrohydrauliczne sterowanie i oś.
II wyróżnienie należało do Marcina Puśleckiego z Ludwinowa. Rolnik zbudował przedłużkę do ładowacza czołowego służącą do wysokiego składowania bel słomy. W efekcie zamiast trzech słoma składowana jest na wysokości sześciu warstw. To wystarczy, by pod dachem zmagazynować całość potrzebnej w gospodarstwie słomy, czyli około 400 bel o średnicy 100 i 120 cm.
Najwięcej głosów w internetowym głosowaniu zdobył wynalazek Łukasza Stefaniaka, który skonstruował przyczepę do gromadzenia bel.
Zwycięzcom gratulujemy pomysłowości!
dkd
StoryEditor
Agro Show 2019: najlepsze pomysły naszych Czytelników na wynalazki!
Dzisiaj na naszym stoisku rozstrzygnęliśmy konkurs wynalazków - poznaj laureatów.