W ubiegłym roku Agencja sprzedała 76 689 ha gruntów rolnych, najczęściej w województwie zachodniopomorskim – ok. 11,5 tys. ha, dolnośląskim – 10,2 tys. ha oraz wielkopolskim i warmińsko-mazurskim – po 9,5 tys. ha. W 2015 roku Agencja wydzierżawiła również 35 tys. ha gruntów rolnych, w sumie wydzierżawiła w Polsce ponad 1 mln ha gruntów, głównie na terenie województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. W 2015 r. ANR zorganizowała ponad 61,2 tys. przetargów, w tym 54 tys. na sprzedaż gruntów, a ponad 7,1 tys. na dzierżawę. Łącznie w ubiegłym roku do państwowej kasy trafiło ponad 1,85 mld zł.
Koniec z przetargami
Od 20 listopada 2015 r. ANR zaprzestała organizacji i sprzedaży gruntów wolnych na przetargach. Podpisywane są natomiast umowy sprzedaży w odniesieniu do przetargów rozstrzygniętych. Realizowane są także transakcje w trybie bezprzetargowym na rzecz spadkobierców, byłych właścicieli i dzierżawców.
Teraz będzie dzierżawa
W 2016 roku podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów rolnych będzie dzierżawa. Osoby zamierzające powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne będą mogły wydzierżawić ziemię na przetargach ograniczonych licytacyjnych lub ofertowych. Okres trwania nowo zawieranych umów dzierżawy będzie wynosić 10 lat. Aktualnie ANR posiada w swoich zasobach ponad 100 tys. ha możliwych do wydzierżawienia.
Grunty nierolne na przetargach
Agencja nadal sprzedaje na przetargach nieograniczonych grunty nierolne (m.in. tereny inwestycyjne, działki budowlane i rekreacyjne) i obiekty zabytkowe. W ramach ustawowych obowiązków kontynuuje także współpracę z samorządami, nieodpłatnie przekazując nieruchomości na cele własne oraz udzielając bezzwrotnej pomocy.
dj