StoryEditor

Cztery medale Pöttingera

Pöttinger zdobywcą czterech srebrnych medali targów Agritechnica przyznawanych przez Niezależną Komisję Ekspercką DLG. Warto podkreślić, że innowacyjne rozwiązania austriackiego producenta zostały wybrane spośród 320 nowości.
19.10.2017., 05:10h
Jedno ze srebrnych wyróżnień firma Pöttinger otrzymała za system Sensosafe, czyli automatyczny układ montowany w kosiarkach dyskowych rozpoznający zwierzęta. Dzięki temu podczas pracy można uniknąć „skoszenia” małych dzikich zwierząt. Problem zwierząt. Sensosafe jest odpowiedzią na wzrastającą liczbę zwierząt okaleczanych lub zabijanych przez przejeżdżające maszyny. Tylko w Niemczech podczas zbioru traw zabija się około 100 000 małych zwierząt, takich jak zające czy sarny.

Optyczny czujnik podczerwieni zamontowany jest bezpośrednio na kosiarce i monitoruje przestrzeń przed nią. Pozwala to na wykrycie zwierzyny znajdującej się w strefie koszenia, co znacznie wspomaga traktorzystę, który nie jest w stanie na tyle uważnie obserwować pole z kabiny, zwłaszcza przy pracy szerokim zestawem kosiarek. Jeśli Sensosafe wykryje zwierzę, wysyła sygnał do hydrauliki kosiarki, która jest automatycznie podnoszona. Uniemożliwia to dostanie się zwierzęcia pod ostrza. Czujniki zostały specjalnie opracowane tak, aby mogły współpracować w różnych warunkach terenowych i pogodowych. 

Kolejne srebro dla austriackiego producenta zostało przyznane za efekt współpracy z producentem ciągników New Holland. Mowa o systemie wspomagającym przygotowanie gleby do siewu przy pomocy kamery. System bezpośrednio i „na żywo” mierzy chropowatość powierzchni gleby w oparciu o stereofoniczną kamerę umieszczoną między broną obrotową Lion a sekcjami nabudowanego siewnika. Na podstawie odczytów chropowatości, prędkość obrotowa WOM i prędkość jazdy ciągnika są dobierane za pomocą aplikacji ISOBUS. Oznacza to, że urządzenie automatycznie dostosowuje parametry pracy ciągnika do zmieniających się warunków gruntu. To kolejny przykład, kiedy maszyna steruje ciągnikiem. 

Dla kierowcy oznacza to większy komfort i ulgę: nie musi już patrzeć wstecz, aby wizualnie kontrolować kruszenie się podłoża i dostosować prędkość obrotową i prędkość jazdy ręcznie. Prowadzi to również do poprawy zużycia oleju napędowego. Pracę po zmroku umożliwia konstrukcja i rodzaj wykorzystanej kamery, której praca jest niezależna od natężenia światła. Ponadto można utworzyć mapę chropowatości pola, co jest bardzo przydatne w kolejnych etapach jej uprawy.

Trzecią srebrną nagrodę Pöttinger otrzymał za technologię PötPro Guide. Jest ona oparta na innowacyjnym programie Fliegl Counter SX Beacon, który dostarcza użytecznych danych zbieranych z ciągników i maszyn rolniczych. Na tej podstawie możliwa jest analiza godzin i rodzaju wykonywanej pracy, dodatkowo system przechowuje te dane, łączy się z GPS i Sigfox. Medal za ten system został przyznany również firmie Fliegl. Przykład zastosowania nowej technologii pokazuje, że kiedy PötPro Guide rozpoznaje położenie kultywatora – czy jest w pozycji roboczej? czy porusza się? System rejestruje trzy etapy: pracę, transport i odpoczynek - w której zbędna jest jakakolwiek obsługa operatora. Oprogramowanie zapamiętuje położenie i czas, w którym maszyna przyjmuje pozycję roboczą.

Także srebrną nagrodę Pöttinger (wraz z innymi producentami) otrzymał za Agrirouter, czyli narzędzie umożliwiające rolnikom i kontrahentom wymianę danych między maszynami oraz aplikacjami oprogramowania rolniczego różnych producentów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla gospodarstw z mieszanym parkiem maszynowym, bo wymiana danych jest łatwa i bezpieczna dla rolników. Agrirouter ułatwia wymianę danych, a tym samym procedury operacyjne, obniża koszty administracyjne i poprawia rentowność. Kontrola odbywa się poprzez dostęp do internetu. Użytkownik  zakłada swój osobisty agrouter i określa zasady, które dane przesyła i w jakim stopniu, ma on również wpływ na to, co dzieje się z jego danymi.

Nowe narzędzie daje rolnikom i przedsiębiorcom możliwość optymalizowania procesu produkcji od początku do dostarczenia gotowego surowca lub produktu spożywczego, pod względem efektywności, energii i pracy wydatków oraz gospodarczego wykorzystania zasobów. Ponadto istnieje możliwość połączenia w sposób terminowy lub trwały dwóch jednostek agrirouterowych przeznaczonych do konkretnej wymiany danych i optymalizacji procesu. Agrirouter może być używany za pośrednictwem dowolnego urządzenia obsługującego internet. Własne maszyny są połączone z agrirouterem za pomocą jednostek komunikacyjnych (skrzynek telemetrycznych), które są również dostępne jako rozwiązanie uzupełniające dla maszyn.

Opłaty za korzystanie z danych za pośrednictwem routera są niewielkie, ponieważ DKE-Data GmbH & Co. KG działa jako firma non-profit. Obecnie do konsorcjum należą do firmy: AGCO, Amazone, Deutz-Fahr, Grimme, Horsch, Krone, Kuhn, Lemken, Pottinger, Rauch (w porządku alfabetycznym). W przyszłości użytkownicy agrotrutów będą mogli bezpłatnie zarejestrować się, a następnie skonfigurować swój osobisty agrouter w komputerze, tablecie lub smartfonie, łącząc ich maszyny i oprogramowanie. Oficjalny początek operacji to wiosna 2018. Nagrodzone produkty to jedne z 29 srebrnych medali tegorocznych targów Agritechnica. Poza tym Komisja przyznała jeszcze dwa złote wyróżnienia. zs
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 19:01