StoryEditor

EuroTier 2024: Autonomiczna ładowarka elektryczna ManuRob Loadix w biogazowni

Francuska firma ManuRob zaprezentowała na targach EuroTier w Hanowerze w pełni elektryczną i autonomiczną ładowarkę o nazwie Loadix.

21.11.2024., 08:16h

Autonomiczna ładowarka ManuRob Loadix

Po raz pierwszy prototyp pojawił się dwa lata temu na targach SIMA we Francji, a obecnie przechodzi zaawansowane testy. Na niemieckich targach EuroTier w Hanowerze firma ManuRob pokazuje przedprodukcyjną wersję ładowarki Loadix. Jest ona w stanie podnosić ładunki o masie do 2 t na wysokość 4,1 m, a jej główną rolą jest transport szerokiej gamy materiałów – od trawy i kiszonki po buraki cukrowe.

System rozpoznawania materiałów

Loadix wykorzystuje zaawansowany system nawigacji, oparty na technologii LiDAR (pomiędzy przednimi kołami) do wykrywania przeszkód oraz sygnał GPS z korekcją RTK do precyzyjnego poruszania się w terenie. Dodatkowo kamera zaprogramowana do rozpoznawania materiału zapewnia automatyczną identyfikację przewożonych ładunków, co stanowi kluczowe udogodnienie dla zarządzania materiałami w biogazowniach.

Zobacz także: Pierwsza elektryczna ładowarka teleskopowa Manitou dla rolnictwa – MLT 625 e

Autonomiczna zmiana osprzętu

Ładowarka Loadix jest wyposażona w napęd Dana Spicer, z dwoma silnikami elektrycznymi – jednym dedykowanym do napędu z maksymalną prędkością 7,2 km/h oraz drugim zasilającym hydraulikę (60 l/min) do obsługi ramienia i zmiennych osprzętów. Dzięki systemowi identyfikacji typu osprzętu, autonomiczna ładowarka elektryczna potrafi samodzielnie zmieniać narzędzia, co czyni ją wszechstronną w zastosowaniu. Solidne koła Camso minimalizują odkształcenia, a niezależne sterowanie przednie i tylne pozwala na pokonywanie nachyleń do 30%.

image
Autonomiczna ładowarka elektryczna ManuRob Loadix
FOTO: Steven Vale

Jaka cena?

Początkowo ManuRob koncentruje się na wprowadzeniu Loadix w biogazowniach, gdzie uproszczone operacje załadunku materiałów, tj. trawa i kiszonka są dobrą okazją do testowania maszyny w praktyce. Na początku przyszłego roku kilka egzemplarzy z serii przedprodukcyjnej trafi do gospodarstw we Francji i Niemczech, a produkcja pełną parą ma ruszyć pod koniec 2025 roku. Cena autonomicznej ładowarki elektrycznej Loadix ma wynosić ok. 360 000 euro wraz ze stacją ładowania, dwoma narzędziami, aplikacją telematyczną Loadix Connect oraz pilotem do obsługi ręcznej. Proces instalacji może trwać od 2 do 3 tygodni, a koszt tej usługi wynosi od 3000 do 5000 euro.

image

Nowość od Afimilk: automatyczny dój w hali bok w bok? To już możliwe!

ManuRob szacuje, że ładowarka Loadix będzie pracować przez 15 – 20 lat. Firma rozważa również odkup używanych maszyn i ich regenerację. Jak podkreśla dyrektor ds. marketingu, Richard Swift:

„Wszystko działa łagodniej bez operatora, a prędkość jest znacznie niższa, co pozwala na zmniejszenie zużycia podzespołów”.

Dzięki autonomicznej ładowarce elektrycznej Loadix, firma ManuRob oferuje nowoczesne rozwiązanie, które może okazać się odpowiedzią na potrzeby współczesnych biogazowni, dążących do zwiększenia efektywności i obniżenia kosztów. Czy autonomiczne rozwiązanie jest gotowe sprostać tym wyzwaniom również w gospodarstwach rolnych? Zaprezentowane podczas tegorocznych targów EuroTier nowoczesne rozwiązania wskazują na to, że zbliża się rewolucja w obsłudze zwierząt hodowlanych.

S. Vale, opr. aj Profitechnika.pl

Artur Jakubek
Autor Artykułu:Artur Jakubek redaktor naczelny magazynu Profi
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 15:18