StoryEditor

Gdzie tracimy pieniądze?

– Narzekamy na ceny skupu mleka, ale marnujemy pieniądze popełniając podstawowe błędy – mówił prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie podczas seminarium „top agrar Polska” w ramach targów Agro-Park w Lublinie.
06.03.2016., 09:03h

Uwaga na ziarniaki
Jak podkreślał prof. Zygmunt M. Kowalski na zysk w gospodarstwie składa się nie tylko sama zapłata za mleko, ale też ile kosztuje jego produkcja, w tym przede wszystkim żywienie.

Jednym z podstawowych błędów są: zbyt długa sieczka kiszonki z kukurydzy oraz obecność nieuszkodzonych ziarniaków. Jak się przednimi ustrzec? Wystarczy prosty test z wykorzystaniem litrowego kubka. Napełniamy go sieczką i weryfikujemy, ile w tej objętości materiału znajduje się pełnych lub przepołowionych ziarniaków.
– Jeśli znajdujemy więcej niż 1–2 sztuki, to należy poprawić ustawienie walców. W ciągu godziny trzeba sprawdzać w ten sposób 3 kubki. Ziarniaki do grosiki, które uciekają nam przez krowę! – podpowiadał specjalista z Krakowa. 

Porządek w silosie
Inny grzech główny stanowi nieprawidłowe przechowywanie pasz, niedbałe wybieranie kiszonki i bałagan w silosie. – Mało kto zdaje sobie sprawę, że im kiszonka jest lepsza i bardziej mlekopędna, tym paradoksalnie szybciej się psuje pod wpływem powietrza atmosferycznego – ostrzegał prof. Kowalski. Z kolei bele z sianokiszonką warto magazynować na folii lub ograniczyć możliwość przedziurawienia przez rosnące chwasty spryskując ich okolice roundupem.

Kryj jałówki w 13–14 miesiącu
Pieniądze tracimy także poprzez nieprawidłowy odchów cieląt oraz zbyt późne krycie Jakówek. Według eksperta z Krakowa optymalny termin pierwszego krycia przypada na 13–14 miesiąc życia jałówki, a każdy dodatkowy miesiąc to ok. 200 zł straty.
– Co ciekawe, im jałówka została wcześniej pokryta tym istnieje mniejsze prawdopodobieństwo występowania u niej chorób metabolicznych. Statystycznie bowiem zwierzęta, które cieliły się później, częściej w tabulogramach oznaczano „K!” – zwiastującym ryzyko ketozy – tłumaczył prof. Kowalski, cytując dane PFHBiPM.

mj
fot. Jajor

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. listopad 2024 14:04