StoryEditor

Innov Agri - imponująca wystawa we Francji

Kombajny młócące pszenicę, sieczkarnie zbierające kukurydzę, pługi, kultywatory, brony talerzowe i potężne agregaty uprawowo-siewne w pracy na polu. To wszystko można było zobaczyć na targach Innov Agri we Francji.
09.09.2016., 12:09h

Praktyczne pokazy na poletkach przylegających do stoisk targowych firm to udana formuła targów Innov Agri we Francji. Organizowane na 160 ha targi w gospodarstwie w miejscowości Outarville ok. 100 km na południe od Paryża zgromadziły prawie 250 wystawców oraz ponad 80 tys. zwiedzających. Ekspozycja w polu na obwodzie dużych rozmiarów kwadratu z położonymi wokół poletkami demonstracyjnymi to świetny sposób na pokazanie maszyn na stoisku i od razu w ruchu na poletkach przylegających do stanowisk firm.

Taką formułę targów Grupa La France Agricole realizuje z sukcesem od ponad 25 lat. Tegoroczna edycja targów jest jubileuszową 15. imprezą, która odbywa się cyklicznie co 2 lata. Na potrzeby pokazów organizatorzy przygotowali i pozostawili do dyspozycji firm czy to do zbioru, czy uprawy lub siewu ok. 55 ha upraw. Dzięki temu można obejrzeć zarówno pracę kombajnów zbożowych, pras do słomy, wszelkiego rodzaju narzędzi do uprawy gleby oraz agregatów uprawowo-siewnych.

Pola kukurydzy są tak zaplanowane, że jedne odmiany nadają się do pokazów zbioru na kiszonkę, inne do pokazów zbioru ziarna. Na ściernisku po zebranej kukurydzy pracowały grubery, a także sprzęt do rozwożenia i iniekcji doglebowej gnojowicy (na targach jednak gnojowicy nie rozlewano...). 

Wioska ekologiczna
Na targach organizatorzy zorganizowali wioskę ekologiczną, połączoną także z prezentacją doświadczeń do wykorzystania w produkcji zintegrowanej. Dużo obecnie dyskutuje się na temat wykorzystania roślin poplonowych i wysiewanych w programach zazielenienia. Francuzi opracowują dokładne zalecenia pomagające rolnikom sprostać wymogom greeningu, ale też podnieść zawartość próchnicy w glebie oraz poprawić strukturę gleby. Jednocześnie ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin.


Z grupą dziennikarzy w ramach spotkania Eurofarm – Stowarzyszenia Wiodących Mediów Rolniczych w Europie, którego top agrar Polska jest członkiem od 20 lat, mieliśmy okazję obejrzeć doświadczenia pozwalające na uprawę rzepaku w systemach ekologicznych. -    Odpowiednio dobrane gatunki roślin poplonowych wysiewanych z rzepakiem w terminie wcześniejszym od standardowego o nawet 2 tygodnie pozwalają na szybkie pokrycie powierzchni i nie dopuszczają do wzrostu chwastów. Po pierwszych mrozach rośliny te zamierają, zaś rzepak na wiosnę szybko przykrywa międzyrzędzia i pole jest wolne od chwastów bez konieczności oprysku – wyjaśniał Matthieu Archambeaud, agronom. Francuscy eksperci we właściwym doborze roślin towarzyszących oraz roślin wykorzystywanych do zazielenienia upatrują duży potencjał poprawy żyzności gleby, która na całym świecie jest kluczowa dla opłacalnej produkcji roślinnej.

Słabe plony i jakość
W tym roku Francuzi narzekają na niskie plony zbóż i rzepaku oraz kiepską jakość, zwłaszcza pszenicy. Dużo deszczów brak słońca w okresie dojrzewania i mokre żniwa sprawiły, że plony są od 15-30% niższe od ubiegłorocznych. Skutkiem tego jest także ograniczenie inwestycji w gospodarstwach.   bk

Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Dyrektor Wydawniczy – Przewodniczący Rady Redaktorów
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. grudzień 2024 04:41