StoryEditor

Minister obiecuje wsparcie

Francuskie rolnictwo, a szczególnie producenci żywca i mleka borykają się z niską opłacalnością swojej działalności. Tak, jak i na naszym podwórku zastanawiają się, jak zachowa się rynek po zniesieniu kwot mlecznych? Co stanie się z nadwyżką produkcji wieprzowiny do niedawna sprzedawaną do Rosji? Czy w ogóle warto inwestować i modernizować budynki?
17.09.2014., 13:09h

Te niepokoje próbował złagodzić francuski minister rolnictwa Stephane Le Foll, który otworzył tegoroczne targi i wystawę zwierząt hodowlanych SPACE 2014 w Rennes.

– Rolnicy muszą mieć zaufanie do ministerstwa, my mamy do rolników – mówił.

Zapowiedział zmniejszenie barier administracyjnych związanych z przebudową starych obiektów inwentarskich i wznoszeniem nowych. Dał sobie dwa miesiące na przedstawienie realnego programu wsparcia sektora trzody chlewnej, który od kilku lat jest w zapaści. Chce szukać nowych rynków zbytu dla wieprzowiny, ale też mleka przede wszystkich na dalekim wschodzie – Chiny, Tajwan, Filipiny – tam będziemy wysyłać nasze produkty – zapowiadał.
Podkreślał jednak, że wszelkie negocjacje dotyczące rosyjskiego embarga na mięso wieprzowe muszą przejść przez Komisję Europejską.

Na francuskim podwórku chce bezpośrednio wesprzeć produkcję biogazu, przez zwolnienie inwestorów z podatku od nieruchomości przez pierwsze pięć lat od budowy instalacji. Dzięki temu liczba biogazowni we Francji ma się zwiększyć ze 100 obecnie funkcjonujących do 1000 w 2020 r. pj

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 21:42