
Premiera ciągników Zetor serii 6
Na stoisku Zetor odbywa się premiera ciągników serii 6. Prezentowany jest topowy model 6170. Nowa seria ciągników Zetor obejmuje trzy modele, wszystkie wyposażone są w czterocylindrowe silniki Deutz.
Pielnik Kuhn Rowliner 500
Kuhn Rowliner 500 jest pielnikiem do upraw rzędowych, takich jak kukurydza, buraki cukrowe i słonecznik. Maszyna ma 6 rzędów i pozwala na prace z szerokoscia 4.8 m z rozstawem rzędów 75/80 cm. Rowliner dopasowuje się do każdego etapu wzrostu upraw. Różne opcje lemieszy, deflektory i gwiazdy pielące umożliwiają dostosowanie maszyny do potrzeb rolnika.
Dzięki optycznemu systemowi naprowadzania pielnik może pracować blisko rośliny uprawnej z duzą precyzją. Maszyna może być opcjonalnie wyposażona w funkcję automatycznego i niezależnego podnoszenia elementów roboczych przez Section Control.
Premierowy ciągnik Massey Ferguson 9S.425
To najmocniejszy w historii Massey Ferguson o mocy ponad 400 KM!
Ciągnik wyposażony jest w 6- cylindrowy silnik AGCO Power o pojemności 8,4 l. Seria 9S dostępna jest z przekładnią bezstopniową Dyna-VT (50 km/h) z nowym systemem zarządzania mocą. Przekładnia posiada oddzielny od układu hydraulicznego zbiornik oleju, co eliminuje ryzyko zanieczyszczenia i wydłuża okres eksploatacji, a także jest szczególnie pomocne w przypadku obsługi flot ciągników przez operatora.Uwagę przykuwa przestronna kabina o powierzchni 3,4 m³ (przeszklona powierzchnia 6,6 m²). Ciągniki serii 9S mają 3,1 m rozstaw osi, a model MF 9S.425 waży zaledwie 10 900 kg.
Case Quadtrac 715
Case Quadtrac 715 generuje moc 778 KM i 3356 NM. Podczas targów EIMA w Bolonii traktor otrzymał nagrodę "Tractor of the year" w segmencie ciągników powyżej 300 KM. To topowy ciągnik w ofercie marki Case IH. Ten potężny ciągnik dziś możemy podziwiać na targach w Kielcach.
Głębosz Dig od Mandam
Firma Mandam na swoim stoisku pokazuje m.in. swoją nowość- Głębosz Dig z zabezpieczeniem non-stop. Mandam DIG to nowa linia głęboszy w ofercie producenta z Gliwic. Wyposażone w hydropneumatyczne zabezpieczenie zębów non-stop, zapewniają efektywna prace w trudnych warunkach. Mechanizm zabezpieczenia jak i sam układ roboczy pochodzą ze sprawdzonego pługu dłutowego Madam Grot.
Seria Dig to trzy kombinacje zębów osadzone na ramię o szerokości 3 m. Każdy z zespołów zębów zamontowany jest do ramy za pomocą indywidualnej przykręcanej obejmy. Taka konstrukcja umzliwia łatwa zmianę ilości i rozstawu zębów dopasowanych do mocy ciągnika.
Dron rolniczy od Vector AGR
Dron rolniczy HD540S dedykowany jest dla gospodarstw rolnych, szkółek leśnych, sadownikom oraz producentom traw z rolki.
Dron może być wyposażony w dwa zbiorniki nawozowe lub jeden zbiornik cieczowy. Zbiornik na materiały sypkie pomieści 50 kg i może być może być wykorzystany do siewu m.in. nawozów mineralnych, trawy, roślin motylkowych czy poplonów. Dron rozsiewa materiał na szerokość 4-9 m.
Po zamontowaniu zbiornika cieczowego bezzałogowiec może być też z powodzeniem wykorzystywany do wykonywania oprysków. Zbiornik o pojemności 40 l zapewnia wydajność do 21 ha na godzinę. Oprysk może być wykonany maksymalnie na szerokość 10 m. 4 dysze (atomizery) umożliwiają uzyskanie kropli o wielkości 50-500 μm i wydajny oprysk stężonych środków maksymalny wydatek cieczy (maksymalny wydatek cieczy – 24 l/min).
Podczas wykonywania zabiegu dron może latać z optymalną prędkością 8-10 m/s na wysokości ok. 3 m, a jego prędkość maksymalna to ok. 14 m/s. Pełen akumulator pozwala na 11 min pracy. W zestawie dostępne są 2 akumulatory z szybką ładowarką, a naładowanie od 30 do 95% trwa jedynie 11-12 minut. W tym czasie operator drona napełnia zbiornik, zmienia baterię, a po następnym lądowaniu druga bateria jest już gotowa do pracy.
Oprócz tego maszyna wyposażona jest w czujniki odległości (radar mikrofalowy), które umożliwiają wykrywanie przeszkód do 65 m. Dron ma też zamontowane z przodu i z tyłu kamery oraz reflektor do pracy w nocy. Masa załadowanego do pełna bezzałogowca wynosi 98 kg, natomiast sama maszyna waży 48 kg. W wersji z zbiornikiem cieczowym dron HD540S kosztuje ok. 65 tys. zł netto.
Nowy Głebosz Czajkowski
Głębosz Czajkowski VT 300 to nowość w ofercie polskiego producenta, którą mogliśmy zobaczyć na targach w Kielcach. Maszyna ma 5 pionowo ustawionych słupic spulchniających w rozstawie 5x60 cm z dłutami o szerokości 8 cm. Słupice zabezpieczone są hydraulicznie (zabezpieczenie typu non-stop). Głębosz ma możliwość pracy na głębokości do 60 cm. Z tyłu maszyny znajduje się wał ceownikowy o średnicy 600 mm. Opcjonalnie dostępne są też inne wały – wał kolczasty tandem, wał rurowy 600 mm, wał gumowy 500 mm i wał pierścieniowy 600 mm.
Jak podaje producent w maszynie istnieje możliwość wyłączenia z pracy dowolnej słupicy np. zmniejszając liczbę słupic do 3, co zmniejsza zapotrzebowanie na moc np. na cięższych glebach.
Głębosz VT 300 ma 3 m szerokości a jego masa własna wynosi 2100 kg. Do pracy potrzebuje ciągnika o mocy przynajmniej 200 KM.
Siewnik punktowy Akpil
W Kielcach zobaczyć mogliśmy również premierowy siewnik Akpil Seed Corn. To nadciśnieniowy siewnik punktowy, który dostępny jest w wersji 4, 6 lub 8 rzędowej. Maszyna jest przystosowana do wysiewu punktowego takich nasion jak: kukurydza, rzepak, burak, soja, bawełna, słonecznik.
Rozstaw rzędu regulowany jest hydraulicznie. Każdy ze zbiorników na nasiona ma 45 l a zbiornik na nawozowy ma 370 l. Siewnik wyposażony jest w ramę teleskopową co pozwala na zmianę szerokości roboczej sekcji od 45 cm do 75cm. Po złożeniu umożliwia poruszanie się po drogach publicznych. W siewniku Seed Corn każda sekcja samodzielnie dozuje ilość nasion w zależności od prędkości. Producent podkreśla, że aparat wysiewający jest własnej produkcji.
Siewnik ma hydraulicznie napędzaną turbinę, koła dociskowe 114 mm i tylne koła zasklepiające 22 mm z wielostopniowym układem regulacji. Głębokość siewu regulowana jest mechanicznie.
Seed Corn wyposażony jest w ISOBUS, a każda sekcja posiada własny pomiar prędkości (może być zaczerpnięty z koła, radaru lub GPS). Dzięki wyświetlaczowi można kontrolować i regulować prace siewnika. Jak podaje producent każda sekcja może pracować na tzw. własnych parametrach. Siewnik może pracować z prędkością do 12 km/h.
Nowa sieć dealerska Amazone
Do nowych oficjalnych struktur sprzedaży maszyn Amazone dołączają teraz firmy: Agro-Eko, Invest-Rol, Agro-Fala, Agro Frankopol oraz Roltex. Większość z nich ma już doświadczenie w sprzedaży maszyn rolniczych Amazone. Od maja br. każdy z 9 dealerów będzie bezpośrednio i równorzędnie podlegał strukturom fabryki oraz Amazone Polska. Wszyscy dealerzy odpowiadają za sprzedaż maszyn, części zamiennych, serwis oraz obsługę posprzedażową. Nowi partnerzy handlowi są obecnie szkoleni w zakresie serwisu oraz sprzedaży maszyn.
Jednak Amazone to nie tylko maszyny rolnicze, ale również sprzęt komunalny. Wraz ze wprowadzeniem nowych struktur, maszyny komunalne dystrybuowane będą przez wszystkich dealerów. Jednak w tym obszarze Amazone zapowiada zmiany, które oficjalnie zostaną wdrożone w 2026 r. Do sprzedaży maszyn z sektora komunalnego dołączą kolejne firmy, które będą obsługiwać wyłącznie branżę komunalną.