StoryEditor

Pronar na targach w Ostródzie

Bogata paleta maszyn do transportu i zbioru pasz zielonych marki Pronar przyciągała uwagę rolników odwiedzających targi Mazurskie Agro Show. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
14.02.2017., 15:02h

Zgrabiarka ZKP 460T to najnowszy model w ofercie zgrabiarek firmy Pronar. Jak zapewnia producent, dzięki solidnej konstrukcji i przekładni ze stycznie ustawionymi ramionami wirnika, smarowanej w kąpieli olejowej uzyskano wysoką wytrzymałość. Centralnie umieszczona przekładnia z ramionami może pracować na szerokości do 4,6 m. Wirnik składa się z 12 ramion, po cztery podwójne palce grabiące na każdym ramieniu. Zgrabiarka z dyszlem przyczepiana do belki polowej podnośnika ciągnika. Układ jezdny kopiujący nierówności terenu tworzą natomiast cztery koła w układzie tandem. Minimalne zapotrzebowanie na moc ciągnika to 22 KM. Producent informuje, że podczas pracy ta maszyna można osiągnąć wydajność 5 ha/h.

Stałokomorowa prasa Z500K wyposażona jest w łańcuchowy system formowania beli. Ocynkowany podbieracz o szerokości roboczej 1,8 m, ma 48 podwójnych palców, co zapewnia dokładne kopiowanie terenu. Powyżej znajduje się regulowany dociskacz pokosu, co pomaga w przekazywaniu masy do komory prasowania. Prasa formuje bele o wymiarach 120/120 cm. Zapotrzebowanie na moc ciągnika wynosi 55 KM, przy 540 obrotach WOM na minutę. Producent zdecydował się na system obwiązywania beli dwoma sznurkami. Na życzenie skorzystać można z obwiązywacza siatką i doposażyć maszynę w układ centralnego smarowania.

Owijarka Z245 z bocznym ramieniem załadunkowym jest w pełni sterowana hydraulicznie. Konstrukcja maszyny umożliwia załadowanie beli bez konieczności zatrzymywania, co znacznie zwiększa wydajność. Stół  wyładowczy pozwala na wyładunek beli na dwa sposoby. Opcjonalny elektrycznego układu sterowania w cyklu ręcznym umożliwia sterowanie sekcją obrotów stołu owijania, po wcześniejszym zaprogramowaniu liczby owinięć. Możliwe jest automatyczne wykonanie zaprogramowanej liczby owinięć z zatrzymaniem stołu w pozycji do wyładunku bel po zakończonym cyklu. Maksymalna szerokość beli to 150 cm, a średnica 180 cm. Z kolei maksymalna masa beli wynosi 1100 kg. Owijarka może pracować zarówno z folią o szerokości 500 jak i 750 mm.

Rozrzutnik NV161/5 to największy reprezentant serii jednoosiowych modeli ze skrzynią ładunkową typu V. Model o ładowności 14 ton ma pojemność 14,4 m3. Wysokość załadunku dla ładowarki lub ładowacza czołowego wynosi 2,67 m. W tylnej części skrzyni znajduje się pionowy adapter z dwoma walcami rozrzucającymi obornik. Jak informuje producent, oprócz obornika sprzęt sprawdzi się w nawożeniu torfem i kompostem. Maszyna ma płynnie hydraulicznie regulowaną prędkość pracy przenośnika łańcuchowo-listwowego w podłodze. Pronar zastosował grube 14-milimetrowe łańcuchy. Minimalne zapotrzebowanie na moc ciągnika to 120 KM.

Rozrzutnik Pronar N262/1 zaprojektowano w Narwi z myślą o największych gospodarstwach. W maszynie zamontowano skrzynię o wysokości 1265 mm (licząc z drewniana listwą ochronną)  i pojemności 14 m3 oraz przenośnik o wzmocnionej konstrukcji z czterema łańcuchami podłogowymi z ogniwami grubości 14 mm. Poziome walce rozdrabniają nawóz i kierują go na talerze. Jest możliwość ustawienia łopatek talerzy do rozrzutu na szerokości do 25 metrów, co spisze się podczas rozwożenia wapna, komposty czy osadów ściekowych. Ładowność rozrzutnika określona została na 14 ton. Sprzęt wyposażono w tandemowy układ jezdny z resorami parabolicznymi. Do współpracy wymagany jest traktor o mocy minimum 147 KM.

Na stoisku podziwiać można było gigantyczną przyczepę silosową T400. Nadwozie przyczepy zbudowane jest ze skręcanej konstrukcji ramowej usztywniającej ściany z ocynkowanego profilu trapezowego. Podłoga skrzyni ma kształt trapezowy, a tylna część skrzyni jest szersza od części przedniej, co gwarantuje szybki i pewny wyładunek materiału zabezpieczając przed zaklinowaniem. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy wynosi 22 t, z czego do dyspozycji mamy 14,5 t ładowności. Skrzynia o długości 8 m ma pojemność 40 m3. Zastosowano tandemowy układ jezdny z systemem skrętu tylnej osi. Za wyładunek biomasy odpowiada przenośnik podłogowy wraz z zestawem walców w tylej części skrzyni. 

Wóz paszowy VMP-6ST dysponuje pojemnością 6 m3, dzięki zastosowaniu specjalnej nadstawki w stosunku do mniejszej wersji 5ST. Wskutek zwiększenia pojemności zwiększono też wysokość ślimaka z czterema nożami. Zapotrzebowanie mocy dla modelu wynosi 60 KM. Jego wysokość całkowita to 2,38 m, a ładowność 2350 kg. W ustaleniu precyzyjnej dawki i składu TMR wóz ma system wagowy z czytelnym wyświetlaczem LCD.

Fot. Beba

 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 23:49