Dla kraju przyjęto siedem kryteriów:
- powierzchnia gospodarstwa;
- odległość miejsca zamieszkania rolnika od sprzedawanej nieruchomości;
- powierzchnia gruntów nabytych lub dzierżawionych;
- cena nieruchomości;
- intensywność produkcji zwierzęcej;
- ubezpieczenie w KRUS;
- młody rolnik.
Pierwsze cztery kryteria są obowiązkowe. To, jakie kryteria – w tym fakultatywne – będą wybrane, decyduje lokalny OT ANR w uzgodnieniu z wojewódzką izbą rolniczą. Ustalenie tych wytycznych, przy jednoczesnym osłabieniu wagi ceny, ma za zadanie uspokoić obrót nieruchomościami z ANR i zapewnić preferencje dla gospodarstw rodzinnych do 300 ha.
Według naszych informacji, pierwsze przetargi ofert pisemnych – jakie zamierza opiniować Zachodniopomorska Izba Rolnicza, odbędą się w oparciu o wszystkie siedem kryteriów wag.
Natomiast Wielkopolska Izba Rolnicza ustaliła już z OT ANR w Poznaniu – co zaakceptowała centrala Agencji – że przetargi na sprzedaż i dzierżawę odbędą się wg kryteriów: cena 10%, powierzchnia posiadanego gospodarstwa 30%, odległość ośrodka gospodarczego (nie miejsca zamieszkania) od nieruchomości kupowanej – 30%, powierzchnia nabyta/wydzierżawiona z ZWRSP – 30%.
Te kryteria w Wielkopolsce mają dotyczyć obligatoryjnie gruntów z 30% wyłączeń dla celów sprzedaży lub dzierżawy; OT ANR w Poznaniu spodziewa się, że do wiosny 2016 r. w ten sposób rozdysponowanych będzie powracających do Zasobu ok. 3,5 tys. ha.
Jeśli jednak taka będzie wola rolników, na wniosek Wlkp. IR i za zgodą lokalnego OT ANR, kryteria te będzie można przyjąć do sprzedaży i dzierżawy pozostałej ziemi z Zasobu. A ten wynosi w Wielkopolsce 180 tys. ha, z czego 137 tys. ha w dzierżawie; plan sprzedaży oddziału w Poznaniu na br. wynosił 15 tys. ha, z czego zrealizowano 8 tys. ha (12 tys. w 2014 r.). pł
Fot. Sierszeńska