StoryEditor

Budowa zbiornika wodnego do 1000 m2 bez pozwolenia

W związku z wnioskiem Zarządu KRIR w sprawie budowy zbiorników retencyjnych do 1 ha bez pozwoleń wodnoprawnych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że nie uzyskano zgody na realizację w trybie uproszczonym obiektów o większych rozmiarach, z uwagi na możliwe znaczące oddziaływanie takich inwestycji na środowisko. Obiekty te będzie można wykonywać na dotychczasowych zasadach tj. po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego.
03.01.2020., 14:01h

W czasie prac legislacyjnych nad ustawą z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 2170) z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi została zwiększona wielkość stawów, które mogą być wykonywane bez pozwolenia wodnoprawnego, a jedynie na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego. Maksymalna powierzchnia stawów wykonywanych na podstawie zgłoszenia zastała zwiększona z 500 m2 do 1000 m2 a głębokość z 2 m do 3 m. Ustawa zmieniająca te przepisy weszła w życie z dniem 23 listopada 2019 r.

Zbiorniki do 1000 m2 bez pozwolenia na budowę

W ramach trwających obecnie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w projektowanym nowym brzmieniu art. 29 ust. 2 ustawy uwzględniono zmianę, zgodnie z którą budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych, nie będzie wymagać decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia.

Rozwój małej retencji wodnej

Ponadto MRiRW wskazało, że: "przedstawione rozwiązania spowodują uproszczenie procedur administracyjnych związanych z budową przez rolników małych stawów i zbiorników wodnych i będą służyły rozwojowi małej retencji wodnej, zmniejszeniu odpływu wód powierzchniowych i łagodzeniu negatywnych skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Dodatkowo informuję, że zgodnie z wyjaśnieniami przekazanymi przez Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju (obecnie Ministra Rozwoju), ustawa — Prawo budowlane reguluje sprawy obiektów budowlanych i związanych z nimi urządzeń budowlanych. Obiektami budowlanymi są obiekty wykonane przy użyciu wyrobów budowlanych. Tym samym zbiorniki wodne mogą podlegać ustawie Prawo budowlane tylko w sytuacji, gdy są obiektami budowlanymi (lub urządzeniami budowlanymi), a więc gdy są wykonywane z użyciem wyrobów budowlanych."

oprac. mw na podst. krir.pl

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 09:16