StoryEditor

Czy pompa ciepła się opłaca?

Pompy ciepła już na dobre zagościły w naszym kraju i są coraz częściej wybieranym źródłem ciepła do ogrzewania domu. Czy to rzeczywiście inwestycja, która się opłaca?
18.02.2022., 11:02h

Pompy ciepła mogą ogrzewać dom i wodę nawet kilkakrotnie taniej niż inne źródła ciepła. Nic zatem dziwnego, że sprzedaż tych urządzeń stale wzrasta. Według raportu „Heat pumps barometer 2021”, Polska pod względem sprzedaży pomp ciepła znajduje się na 12. miejscu wśród państw UE. W 2020 r. w naszym kraju sprzedano 54 tys. urządzeń, a jeszcze w 2019 r. było to 31 tys. pomp.

Zanim kupisz

Aby wybrać odpowiedni sposób ogrzewania domu należy przede wszystkim sprawdzić warunki techniczne domu oraz to, jakie technologie są dostępne w danym rejonie. W przypadku ogrzewania gazowego nie wszędzie mamy dostęp do przyłącza gazowego. Dodatkowo, z ostatnich informacji, które podała Polska Spółka Gazownictwa wynika, że realizacja przyłączy gazowych dla nowych domów została wstrzymana - budżet, jaki miała spółka na ten cel na lata 2022-2023, już się wyczerpał. Dlatego nowe domy są skazane na inne sposoby ogrzewania. - wyjaśnia Artur Czarnik Dyrektor Techniczny Vosti Energy.

 

Zacznij od izolacji

Decydując się na modernizację domu, zmieniając tym dotychczasowe źródło ogrzewania na pompę ciepła należy przede wszystkim wziąć pod uwagę uwarunkowania techniczne budynku. Dom powinien być odpowiednio docieplony, a okna i drzwi zamontowane w właściwej technologii. Jeśli te wymagania nie są spełnione, może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie docieplenie budynku, co pozwoli mu na osiągnięcie większych oszczędności cieplnych niż montaż pompy ciepła, która będzie produkowała ciepło, a to będzie uciekać przez przegrody budowlane.

W takim przypadku inwestycja nie będzie miała sensu, ponieważ pompa zmuszona do pracy w takich warunkach będzie działać w nieekonomiczny sposób z niskim współczynnikiem COP.

Kryteria doboru pompy

Przy doborze właściwego urządzenia istnieje kilka kluczowych elementów na które należy zwrócić szczególną uwagę w celu dokonania odpowiedniego wyboru pompy. 

  •          Powierzchnia użytkowa budynku, która będzie ogrzewana
  •          Roczne zużycie ciepłej wody
  •          Stan techniczny budynku
  •          Rodzaj ogrzewania (kaloryfery, ogrzewanie podłogowe) 

Czynniki te pozwolą nam dobrać pompę zgodnie z realnym zapotrzebowaniem danego obiektu na ciepło. Pamiętajmy również, że to zadanie powinniśmy zlecić fachowcom, którzy dokonają niezbędnych pomiarów i na tej zasadzie będą w stanie dobrać właściwą pompę ciepła oraz niezbędne komponenty. Kupując pompę ciepła danej marki warto sprawdzić czy wykonawca jest autoryzowanym instalatorem tej marki.

montaż pompy

 

Pompa ciepła a siarczyste mrozy

Jak podają eksperci pompa ciepła może samodzielnie ogrzać dom nawet podczas silnych mrozów. Urządzenie działa efektywnie nawet do temperatury -20°C. Jeśli przy takich niskich temperaturach nie osiągnie zadanych temperatur, wtedy wspomaga się grzałkami elektrycznymi. Należy pamiętać, że najważniejszą rzeczą jest dobór i projekt zastosowanych urządzeń, tak aby dobrać je w najbardziej efektywny sposób do warunków technicznych budynku.

Koszty inwestycji

Biorąc pod uwagę obecne ceny gazu, ciągle rosnące rachunki, brak możliwości przyłącza (a nawet jeśli taka możliwość istnieje, to koszt przyłącza gazowego przy budowie nowego domu), budowę komina, koszty eksploatacji, np. kotła gazowego czy koszt inwestycji w kocioł gazowy, wydatki te są porównywalne do inwestycji w pompę ciepła, która mieści się w przedziale 39–60 tys. zł. Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki, również wydatki na pompę ciepła można obniżyć przez skorzystanie z różnych programów umożliwiających uzyskanie dotacji. Przykładowo, w ramach nowego programu „Moje ciepło” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej szykuje nabór na przełomie I i II kwartału 2022 r. Dofinansowanie może dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej. Wsparcie z NFOŚiGW w formie bezzwrotnych dotacji stanowiących od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji oznacza, że na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł.

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 08:52