W dalszym ciągu najchętniej wybieranym materiałem jest dachówka, i to nie tylko z powodu efektownego wyglądu. Dachówkę wytwarza się z naturalnych składników, bo z gliny ceglarskiej (dachówka ceramiczna) bądź z zaprawy cementowej (dachówka cementowa), co klasyfikuje ją do grupy pokryć ekologicznych.
Przy porównaniu dostępnych na rynku produktów należy wziąć pod uwagę kwestię ich „oddychania”. Dachówki przyjmują wilgoć pochodzącą z budynku i oddają ją na zewnątrz, podczas gdy na przykład blachodachówka całkowicie blokuje ten proces. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do zawilgocenia budynku i rozwoju grzybów. Ważny jest zatem prócz walorów estetycznych połaci wykonanej z ceramiki lub cementu także aspekt zdrowotny. Taki dach oddycha, a to sprzyja tworzeniu zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach znajdujących się pod nim. Plusem blachodachówki jest z kolei nieduża masa i szybki montaż.
Poddasze użytkowe musi być dobrze zabezpieczone akustycznie i termicznie. Z tłumieniem hałasu najlepiej radzą sobie ciężkie pokrycia, a do takich należy dachówka. Ze względu na jej dość dużą masę, niełatwo będzie fali dźwiękowej wprawić ją w drgania. Dźwięki zarówno powietrzne, jak i uderzeniowe zostaną stłumione.
Jan Beba
StoryEditor
Dach dobrze dobrany
Dach z odpowiednio dobranym materiałem na jego pokrycie jest kluczowym elementem, mającym wpływ nie tylko na komfortowe warunki mieszkania na poddaszu, ale mikroklimat w całym budynku.