StoryEditor

Duże obrotowe drzwi do domu

Drzwi typu pivot, charakteryzujące się przesuniętą osią obrotu cieszą się coraz większą popularnością wśród architektów i projektantów. Wynika to w głównej mierze z ich nowoczesnego wyglądu oraz funkcjonalności.
23.06.2024., 09:00h

Drzwi typu pivot to nic innego jak drzwi obrotowe. Nietypowe umiejscowienie osi obrotu pozwala na tworzenie większych i cięższych drzwi niż standardowe modele zawiasowe, co stwarza nowe możliwości atrakcyjnego aranżowania przestrzeni. Dzięki temu architekci mogą eksperymentować z wymiarami i materiałami tego typu drzwi. Niestandardowa konstrukcja z łożyskowymi zawiasami, sprawia, że pomimo dużej wagi i rozmiarów, które mogą osiągać, drzwi pivotowe pracują lekko, a ich obsługa nie wymaga użycia dużej siły.

Wybierając drzwi pivotowe, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich design, ale też zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, które wpływają na parametry techniczne i funkcjonalność danego modelu.

image
FOTO: Aluprof

Szerokie i wysokie

Propozycją firmy Aluprof są drzwi MB-86N Pivot Door. Dzięki zastosowaniu ukrytych, łożyskowanych zawiasów o nośności 300 kg, umieszczonych w pewnej odległości od bocznej krawędzi drzwi (w odróżnieniu od standardowych modeli, gdzie zawiasy funkcjonują na bocznej krawędzi drzwi), możliwe jest wykonanie konstrukcji obrotowych o dużych  wymiarach – skrzydła mogą mieć do 2 m szerokości i 3,4 m wysokości. Drzwi cechuje dobra izolacja termiczna (UD od 0,73 (W/m2K), akustyczna oraz wysoka szczelność na wodę i powietrze. Ponieważ głębokość konstrukcyjna kształtowników wynosi 77 mm w przypadku zarówno ościeżnicy, jak i skrzydła, po zamknięciu otrzymujemy efekt jednej płaszczyzny od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Tym samym jesteśmy w stanie uzyskać estetyczne, wielkogabarytowe drzwi.

Próg zerowy

Skrzydła drzwi MB-86N Pivot dostępne są w wersji panelowej lub ze szkłem zespolonym o grubości do 60 mm. Atutem drzwi jest niski próg o wysokości 20 mm, który może zostać w pełni zabudowany, dzięki czemu uzyskujemy tzw. próg „zerowy” z możliwością odprowadzenia wody na zewnątrz. System ryglowania oferuje opcje jednej lub dwóch zasuwnic, co zapewnia bezpieczeństwo i łatwość użytkowania.

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 03:41