By zwiększyć energooszczędność budynków, istotne jest zastosowanie produktów o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Nie należy jednak skupiać swojej uwagi wyłącznie na ociepleniu ścian czy dachu. Słabej jakości stolarka okienno-drzwiowa może odpowiadać za uciekanie nawet 20–30% energii cieplnej. Dlatego okna muszą spełniać odpowiedni parametr Uw określony w wymaganiach technicznych, który opisuje współczynnik przenikania ciepła. Im niższy, tym lepszą termikę zapewnia okno, a obowiązujące w Polsce normy wymagają, by nie był wyższy niż 0,9 W/(m2K) dla okien pionowych i 1,1 W/(m2K) dla okien dachowych.
Drzwi tarasowe
Drzwi tarasowe to istotny element przeszkleń, który w dużej mierze decyduje o możliwościach aranżacji danego pomieszczenia, a także ogólnym komforcie użytkowania przejścia oraz przestrzeni. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę nie tylko na sposob otwierania, ale na parametry izolacyjne.
W nowe technologie inwestuje m.in. Aluprof. Przykładem są okna i drzwi w systemie MB-86N, które dzięki zastosowaniu szerokich przekładek termicznych o nowym kształcie oraz dwukomponentowej uszczelki centralnej spełniają wysokie wymagania w zakresie izolacyjności termicznej, a ich współczynnik przenikania ciepła Uw w przypadku okien wynosi od 0,62 W/(m2K), natomiast dla drzwi od 0,8 W/(m2K).
Oczekiwania inwestorów dotyczące energooszczędności z pewnością spełnią drzwi przesuwne z ukrytą ramą MB-SkyLine Type R, które dzięki zastosowaniu 3-szybowego szklenia o współczynniku Ug 0,5 W/(m²K) i ciepłej ramki dystansowej osiągają izolacyjność termiczną Uw od 0,80 W/(m²K). Pomimo pokaźnych gabarytów (maksymalna wysokość konstrukcji może wynosić aż 4 metry, a skrzydło ruchome konstrukcji ważyć nawet 1200 kg), cieszą oko wyjątkowym wyglądem i funkcjonalnością. Produkt ten ma całkowicie ukryte profile skrzydła drzwi, wąski słupek oraz płytką ościeżnicę. Do przesuwania ogromnych elementów nie potrzeba dużej siły, a mechanizm działa niemal bezszelestnie. Dzięki zastosowaniu tego produktu konstrukcja zyskuje nowoczesny i lekki wygląd, jednocześnie zapewniając domownikom panoramiczny widok.
Podobnie jest w przypadku modelu MB-82HS, który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi i wpisuje się w wymogi architektoniczne nowoczesnych budynków, zarówno pod względem wizualnym, jak i energooszczędnym. Wspomniany model występuje w trzech wariantach termicznych konstrukcji: ST, SI oraz SI+, o podwyższonych walorach termicznych. Dzięki temu możemy wybrać wersję odpowiednio dostosowaną do naszych potrzeb. To nowość w ofercie firmy, która pozwala na wykonanie drzwi podnoszono-przesuwnych łączących w sobie walory estetyczne z wysoką izolacyjnością termiczną. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym MB-82HS umożliwia tworzenie konstrukcji, w których wymiary skrzydła mogą wynosić nawet 3,24 × 3,3 m i osiągać imponującą wagę 600 kg. Tym samym produkt doskonale wpisuje się w obowiązujące trendy. Można w nim zastosować różne warianty słupka (słupek SI+ o podwyższonych parametrach termicznych lub wąski słupek zapewniający nieograniczony widok), szeroki zakres okuć, a także uzupełnić o automatykę umożliwiającą zdalne sterowanie.
Na docenienie zasługują też udogodnienia zwiększające estetykę i funkcjonalność drzwi – zerowy próg, wspomniany wąski słupek, czy brak listew maskujących na bocznych ościeżnicach. Warto przy tym podkreślić, że drzwi MB-82HS Aluprof wyróżniają się też wysokimi parametrami technicznymi: ich współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi od 0,6 W/(m2K), wodoszczelność 750 Pa, a odporność na obciążenie wiatrem 1200 Pa. Dodatkowo konstrukcja słupka w wariancie SI+ niweluje możliwość występowania powierzchniowej kondensacji pary wodnej nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.
Okna dachowe
Nowa generacja okien dachowych GreenView od Fakro potwierdza, że producenci stawiają nie tylko na bezpieczeństwo i komfort, ale także inwestują w lepsze życie przyszłych pokoleń. Konstrukcja z wyższym profilem skrzydła i pakietem trzyszybowym znacząco wpływa na ochronę ciepła, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię, aby ogrzać poddasze.
Pakiet szybowy ma 44 mm grubości, dzięki czemu można go głębiej osadzić w konstrukcji skrzydła i w ten sposób całe okno zyskuje lepszą termoizolacyjność. Współczynnik okna FTP-V P50 z kołnierzem Thermo jest na poziomie 0,9 W/(m2K).
Fakro podkreśla, że do okien GreenView na nowo, zupełnie od podstaw, zaprojektowany został automatyczny nawiewnik, którego rola to zapewnienie optymalnego napływu świeżego powietrza, przy jednoczesnym minimalizowaniu strat ciepła z wnętrz. To rozwiązanie cenione jest głównie podczas jesienno-zimowych dni, kiedy nie zawsze możemy uchylić okno.
Warto zaznaczyć, że od zewnętrznej strony szyba jest pokryta powłoką łatwo zmywalną, dzięki czemu okno pozostaje dłużej czyste. Zabrudzenia organiczne rozkładane są przez promienie UV i spłukiwane podczas deszczu, a domownicy mogą cieszyć się większą ilością wolnego czasu.
Okna dachowe GreenView to także estetyka i ergonomia. Nowoczesna klamka wpisuje się w obecne trendy wnętrz, umiejscowiona została w dolnej części skrzydła. Jest łatwo dostępna i zapewnia komfortową obsługę okna. Na wzornictwo okien wpływa także ich zewnętrzny kształt oblachowania. Jak informuje producent został on opracowany przy współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego Politechniki Krakowskiej. Okna GreenView otrzymały certyfikat Carbon Foot Print Approved, co dowodzi o niskim śladzie węglowym przy ich produkcji.
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 11/2024
czytaj więcej