Zintegrowane pojedyncze panele fotowoltaiczne Fit Volt mają szerokość 558 mm i długość do 2040 mm i są dopasowywane wizualnie do modułowych paneli dachowych Fit. Dzięki temu, nawet gdy zdecydujemy się na pokrycie panelami Fit Volt części dachu, cała powierzchnia pokrycia prezentuje niezaburzoną elegancką formę. Moduł fotowoltaiczny ma 36 ogniw, a moc znamionowa wynosi 175 W i można go zamontować już na dachu o nachyleniu 15°.
System SolRoof, który premierę miał na targach Budma 2023 w Poznaniu, oprócz paneli dachowych składa się z optymalizatorów energii SolarEdge, dzięki czemu użytkownicy mogą liczyć na maksymalną wydajność paneli bez względu na padające cienie lub zabrudzenia, co w tradycyjnych modułach fotowoltaicznych może zmniejszać wydajność całej instalacji.
Funkcja Safe DC minimalizuje zagrożenia, spowodowane przepięciami prądu i obniża temperaturę pracy paneli, wydłużając ich żywotność. Optymalizatory są montowane przy krawędzi dachu, co ułatwia dostęp.
Energia pozyskana z dachu
Warto zaznaczyć, że całe okablowanie związane z instalacją znajduje się pod pokryciem dachu, w specjalnie zaprojektowanych stalowych profilach. Producent wskazuje na praktyczne korzyści płynące z zastosowania zintegrowanych z dachem paneli, w postaci oszczędności czasu i środków na montaż i serwis. Ponadto na system SolRoof obowiązuje jedna gwarancja producenta, a wszelkie czynności montażowe i serwisowe wykonywane są przez autoryzowanych dekarzy. W efekcie nie ma konieczności ustalenia wykonawców odpowiedzialnych za błędy montażowe powstałe na poszczególnych etapach.
SolRoof oferuje także aplikację mobilną, która podobnie jak w przypadku innych instalacji fotowoltaicznych, umożliwia stały monitoring funkcjonowania dachu. Pozwala ona na śledzenie w czasie rzeczywistym informacji na temat energii pozyskiwanej z dachu oraz wykorzystywanej przez obiekt. Przez aplikację można m.in. optymalizować wykorzystanie energii.
Jan Beba