StoryEditor

Izolacja budynku chroni portfel i środowisko

Dobra izolacja to nie tylko oszczędność energii i niższe koszty eksploatacji, ale także mniejsze zanieczyszczenie środowiska gazami ze spalania paliw oraz cząsteczkami pyłowymi.
21.11.2020., 12:11h

Zawilgocenie ścian, a w konsekwencji rozwój pleśni lub grzybów – to skutki niewłaściwej izolacji budynku. Dobra izolacja odgrywa ponadto ważną rolę w minimalizacji zużycia energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania. Przyjrzyjmy się, jakie są mocne i słabe strony różnych systemów izolacji, oraz jakich błędów należy unikać w ich doborze.

Od zewnątrz, czy od środka?

W budownictwie jednorodzinnym mamy trzy główne sposoby wykonywania ścian zewnętrznych: jednowarstwowe (wykonywane z jednego materiału ściennego, np. gazobetonu lub ceramiki poryzowanej), dwuwarstwowe (cegła i warstwa ocieplająca, np. styropian lub wełna mineralna) i trójwarstwowe (cegła, warstwa ocieplająca, warstwa osłonowa). Nie bez znaczenia jest też usytuowanie ocieplenia (od zewnątrz, w środku ściany, od wewnątrz), co wpływa na trwałość i skuteczność izolacji.

Izolacja od strony wewnętrznej jest rzadko stosowana, głównie przy modernizacji budynków starych i zabytkowych, gdy zależy na zachowaniu elewacji. Plusem są niskie koszty materiału i robocizny (brak rusztowań). Pozorna wygoda może przysporzyć problemów, bo przy takim układzie warstw ściany zewnętrzne są narażone...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 22:28