O szybkim montażu decyduje właśnie wiatr, którego zbyt silne podmuchy nie sprzyjają pracy na wysokości, zwłaszcza naciąganiu plandeki. Zanim jednak stalowa konstrukcja ramy zostanie przykryta, prześledźmy wcześniejsze etapy budowy. Opisywana w tym artykule hala o wymiarach 10 na 30 m zbudowana została w połowie maja na terenie szkoły rolniczej w Bolesławowie w woj. pomorskim, a jej głównym przeznaczeniem będzie przechowywanie bel słomy.
Równy teren
Pierwszym krokiem jest wyrównanie terenu. Nie ma tu dużych wymagań – najczęściej uporządkowanie i wyrównanie. Na terenach podmokłych zaleca się wykonanie podsypki, pozwalającej uniknąć okresowego podtapiania, by nie zniszczyć magazynowanych plonów. Bardziej skomplikowane prace ziemne (wykopy pod fundamenty) niezbędne są tylko w przypadku osadzania hali na podmurówce, np. do utrzymywania bydła.
Kotwy chwytakowe
Jednak najprostszym sposobem mocowania hali, odpowiednim do magazynowania słomy czy maszyn rolniczych, jest wbicie w ziemię stalowych kotew chwytakowych o długości 60...