Bramy garażowe produkowane są z różnych materiałów takich jak np. stal ocynkowana, drewno czy aluminium. Mogą mieć warstwę izolacyjną bądź pozostać nieocieplone. Każda z bram może być otwierana ręcznie lub zostać wyposażona w napęd, za pomocą którego otworzymy ją bez wysiadania z auta przy użyciu pilota czy smartfona. Jeżeli chodzi o sposób ich otwierania wyróżniamy bramy rolowane, bramy uchylne, bramy rozwierne oraz bramy segmentowe O tym, jaka brama garażowa będzie najlepszym rozwiązaniem, decyduje wiele czynników. Poniżej najważniejsze z nich.
Brama segmentowa
Od wielu lat bramy segmentowe należą do najpopularniejszych rodzajów bram garażowych. Konstrukcja bramy segmentowej to segmenty połączone zawiasami i zabezpieczone uszczelkami. Segmenty poruszają się na rolkach za pomocą prowadnic podsufitowych i ściennych. Konstrukcja bram segmentowych umożliwia swobodne otwieranie i zamykanie bramy, bez względu na to, czy na zewnątrz garażu znajdują się jakieś przeszkody, np. zalegający śnieg.
Takie rozwiązanie sprawdzi się przy krótkich podjazdach, gdyż skrzydło bramy nie wysuwa się poza budynek. Jeśli brama została wyposażona w automatykę, dodatkowo oszczędzamy czas, bez konieczności każdorazowego wysiadania z samochodu, by ją otworzyć. Większość bram segemntowych spełniaja wymagania programu Czyste Powietrze, dzięki czemu można uzyskać dofinansowanie na ich zakup. To też spora oszczędność na ogrzewaniu budynku.
Bramy uchylne i rozwierne
Tego rodzaju bramy cechują się prostą konstrukcją i montażem. Te czynniki sprawiają, że jest to brama niezawodna i nie sprawiająca trudności w obsłudze. Dzięki temu od lat cieszy się popularnością. Producenci bram garażowych oferują je w wersji ocieplonej i nieocieplonej. Pamiętać należy, że decydując się na bramę uchylną, musimy zapewnić przestrzeń na jej otwieranie przed budynkiem, a także w samym garażu.
Bramy rozwierane, czyli skrzydłowe to podstawowy rodzaj bramy - drzwi składające się z jednego bądź dwóch skrzydeł. Wymagają dużej przestrzeni na zewnątrz, aby je otworzyć. Dodatkowo - podjazd powinien być płaski. Codzienne użytkowanie bramy wymaga usuwania z niego śniegu, liści czy innych przedmiotów. Nie są też bramami zbyt bezpiecznymi - dość łatwo się przez nie dostać do budynku.
Bramy przemysłowe
Bramy przemysłowe cechują się dużymi gabarytami, solidną konstrukcją oraz wydajną automatyką. Swoje zastosowanie znajdują np. w halach, magazynach czy zakładach produkcyjnych. W zależności od przeznaczenia budynku dostępne są różnego rodzaju bramy przemysłowe: segmentowe, roletowe, rozwierne, podwieszane czy rampy przeładunkowe.
Bramy przemysłowe wymagają najwyższej klasy termoizolacji, minimalizując straty ciepła z dużej powierzchni. Przykładowo w gospodarstwie rolnym chętnie wybieranym przez rolników rozwiązaniem jest brama segmentowa, która sprawdzi się zarówno w przechowalni płodów jak i w budynkach inwentarskich np. oborze.
Zanim kupisz
Bez względu na jaki rodzaj bramy garażowej się zdecydujemy, istotne jest, aby prawidłowo zamontować bramę garażową. Ważne, aby zwrócić uwagę na jakość produktów, z jakich wykonana jest sama brama, jak i materiał izolacyjny, a także na wzmocnienie i izolację ościeżnic. W przypadku, gdy garaż nie jest zlokalizowany w bryle budynku można zastanowić się na tańszymi rozwiązaniami np. bramy nieocieplone czy bramy bez napędu.
Nowoczesna brama do garażu to także wiele udogodnień, takich jak automatyczny napęd, elementy antywłamaniowe, dodatkowe oświetlenie czy też specjalne wejście dla zwierząt. Nie bez znaczenia podczas wyboru bramy pozostaje jej estetyka, design oraz możliwość dopasowania w wielu kolorach czy okleinach.