StoryEditor

Ogniotrwałe płyty z wełnianym rdzeniem

Firma Pruszyński od niedawna oferuje płyty z rdzeniem z wełny mineralnej o nazwie WoolTech. Co je wyróżnia i gdzie znajdują zastosowanie?
Krzysztof Gębski
[email protected]
12.06.2024., 18:00h

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez obudowy (ściany osłonowe, dachy) z płyt warstwowych, zwłaszcza płyt w okładzinach metalowych. Szeroki zakres stosowania wynika m.in. z małej masy, możliwości montażu niezależnie od warunków atmosferycznych i bez ciężkiego sprzętu, a także łatwości demontażu i ponownego montażu.

– Zasadą pracy statycznej płyt warstwowych jest rozdział zadań pomiędzy poszczególnymi warstwami. Okładziny o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych przejmują naprężenie normalne, natomiast rdzeń w całości lub częściowo siły poprzeczne i wynikające z nich naprężenia styczne. Dodatkowo utrzymuje odstęp między okładzinami, podpiera i wpływa ustateczniająco – mówi Piotr Olgierd Korycki z firmy Pruszyński.

Termoizolacja, odporność ogniowa i łatwość w montażu – to kryteria coraz częściej wymieniane przez inwestorów, stawiających na nowoczesne budownictwo. Oczekiwania wobec producentów to przede wszystkim lepsze parametry techniczne wyrobów. Firma Pruszyński od niedawna oferuje płyty z rdzeniem z wełny mineralnej o nazwie WoolTech.

– W opracowaniu płyt WoolTech dużo uwagi poświęcono bezpieczeństwu pożarowemu – dodaje Piotr Olgierd Korycki. Właśnie dla płyt warstwowych WoolTech wykonano pełny pakiet badań, których wyniki potwierdziły bardzo dobre właściwości zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, dające szeroki zakres stosowania. Producent jest przekonany, że płyty WoolTech, czyli system lekkich ścian oraz pokryć dachowych wpisze się w polski i europejski rynek budowlany.

Obecnie produkowane są następujące rodzaje płyt – ścienne standardowe, ścienne z ukrytym zamkiem, ścienne płyty EKO z wełną o mniejszej gęstości i lepszej izolacji oraz płyty dachowe. W ofercie są także ścienne płyty standardowe z wewnętrzną okładziną perforowaną, co rozszerza właściwości akustyczne o możliwość pochłaniania dźwięku. Nowa konstrukcja zamka (wyższa szczelność) umożliwia łączenie płyt WoolTech z płytami PirTech (rdzeń poliuretanowy typu PIR).

Płyta warstwowa ścienna WoolTech Ściana

Płyty warstwowe ścienne z rdzeniem z wełny mineralnej (widoczne mocowanie) stosowane są zwłaszcza w budownictwie halowym, przemysłowym i użyteczności publicznej (centra handlowe, centra magazynowe, hale sportowe, itp.).

image
FOTO: Pruszyński

Płyta warstwowa dachowa WoolTech Dach

Płyty warstwowe dachowe w rdzeniem z wełny mineralnej (widoczne mocowanie) stosowane są w lekkiej zabudowie przemysłowej i komercyjnej. Dzięki profilowaniu trapezowemu powłoki zewnętrznej, oferują zwiększoną nośność przekrycia dachowego a także bardzo dobre właściwości odwadniające.

image
FOTO: Pruszyński

Płyta warstwowa ścienna WoolTech Ściana Plus

Płyty warstwowe ścienne z rdzeniem z wełny mineralnej PWS2-MW – drugiej generacji (ukryte mocowanie) to produkt przeznaczony do budownictwa inwestycyjnego o szczególnie atrakcyjnym wyglądzie, dzięki ukrytym sekcjom łączeń. W szczególności są polecane do budownictwa halowego, przemysłowego, użyteczności publicznej (hale sportowe, widowiskowe, centra magazynowe, centra handlowe itd.). 

image
FOTO: Pruszyński

Płyta warstwowa ścienna WoolTech Acoustic

Płyty warstwowe ścienne z rdzeniem z wełny mineralnej z perforacją okładziny wewnętrznej stosowane są w celu ograniczona hałasu i uciążliwości w budynkach przemysłowych, inwestycyjnych, halach magazynowych.

image
FOTO: Pruszyński

Płyta warstwowa ścienna WoolTec Eko

Płyty warstwowe ścienne z rdzeniem z wełny mineralnej (widoczne mocowanie) stosowane są zwłaszcza w budownictwie halowym, przemysłowym i użyteczności publicznej (centra handlowe, centra magazynowe, hale sportowe, itp.). Wełna Eko to płyty o obniżonej gęstości, a co za tym idzie niższej masie, co pozwala na ograniczenie elementów nośnych.

image
FOTO: Pruszyński
image
Piotr Olgierd Korycki, Pruszyński
FOTO: Pruszyński
Krzysztof Gębski<br/>k.gebski@topagrar.plKrzysztof Gębski
[email protected]
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 05:55