Trwałe i praktyczne ogrodzenie
Ogrodzenie musi nie tylko ładnie się prezentować, ale też być trwałe i praktyczne w codziennym użytkowaniu. Jeśli nie chcemy po kilku latach martwić się o korodowanie ogrodzenia i to, że trzeba je cyklicznie malować lub naprawiać – warto postawić na wzmocnione, ocynkowane ogrodzenia stalowe (zamiast np. drewnianych). Są one odporne na warunki atmosferyczne i eliminują potencjalne ogniska korozji. Inną ważną cechą systemów ogrodzeniowych jest możliwość ich mycia. Czas żniw, koszenia traw czy oczyszczania rowów sprawia, że w kratach ogrodzeń mogą gromadzić się zabrudzenia. Powierzchnie o niskiej przyczepności brudu mogą znacznie ułatwić utrzymanie płotu w czystości.
Dobre ogrodzenie powinno łatwo się montować. Posesje rolników to często duże tereny, które wymagają szybkiej instalacji, zwłaszcza, że wielu z nich decyduje się na zamontowanie ogrodzenia samodzielnie. Ważne jest także podejście projektowe, by zamontować rozwiązanie dostosowane do szerokości maszyn.
Szeroki wjazd
Jeśli rolnik ma w swojej flocie duże i szerokie maszyny lub mieszka przy wąskiej drodze, warto rozważyć ofertę przesuwnych bram przemysłowych. Osiągają one nawet do 16 metrów, a jeśli zestawimy je razem – nawet do 24 metrów. Dodatkowo warto zainwestować w solidną bramę, która otworzy się nie tylko szeroko, ale i szybko. Mechanizmy automatyczne, takie jak siłowniki do bram, mogą znacznie ułatwić codzienną pracę, pozwalając na wygodne wjazdy i wyjazdy. Dobrze postawić jednak na sprawdzonego dostawcę, bowiem w przypadku bram wjazdowych (przesuwnych, dwuskrzydłowych, czy składanych w pełni automatycznych bądź tych otwieranych ręcznie), liczy się trwałość systemów zawiasów i mocowań, a także ich żywotność.
Dopasuj do terenu
Warto wspomnieć o funkcjonalności montażowej, dostosowanej do specyfiki terenu. Na nierównych, pagórkowatych terenach najlepiej sprawdzają się elastyczne ogrodzenia, które można łatwo dopasować do kształtu działki. Należy również zwrócić uwagę na możliwość modułowego rozszerzania ogrodzenia, co pozwoli na jego adaptację do zmieniających się potrzeb gospodarstwa.
Dość często spotykanym rozwiązaniem jest wykorzystanie paneli jako uzupełnienia ogrodzenia posesyjnego, szczególnie z tyłu i z boku posesji, gdzie jego wygląd nie jest tak istotny. Dodatkowo panele ogrodzeniowe są także korzystnym cenowo rozwiązaniem dla rolnika, który zazwyczaj zabezpiecza olbrzymie tereny. Ogrodzenia te są nieco droższym rozwiązaniem niż siatka ogrodzeniowa, jednak znacznie bezpieczniejszym. Innym wyborem do solidnego ogrodzenia terenu gospodarstwa jest płot betonowy, którego wykonanie jest bardziej czasochłonne.
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 11/2024
czytaj więcej