StoryEditor

ABC zasiłku chorobowego

Ubezpieczonemu w KRUS rolnikowi oraz domownikowi w razie choroby lub wypadku przy pracy przysługuje zasiłek chorobowy w podstawowym (nie dłużej niż 180 dni) i przedłużonym okresie.
28.09.2017., 10:09h
Mimo, że kwota za jeden dzień niezdolności do pracy od 2009 r. wynosi nadal jedynie 10 zł, a do wypłaty świadczenia wymagane jest co najmniej 30 dni nieprzerwanej niezdolności, rolnicy korzystają z przysługującego im prawa do zasiłku chorobowego. Muszą jednak pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności. Poniżej przedstawiamy kompendium niezbędnych informacji o tym zasiłku, wypłacanym przez KRUS z ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego.

W podstawowym okresie:
  • Zasiłek chorobowy w podstawowym okresie należy się ubezpieczonemu rolnikowi (domownikowi), który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni. Zasiłek ten przysługuje w podstawowym okresie, zwanym „ okresem zasiłkowym” nie dłużej niż przez 180 dni.
  • Rolnikowi (domownikowi), który podlega ubezpieczeniu wypadkowemu chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek (dobrowolnie) zasiłek chorobowy, z wyjątkiem zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, przysługuje, po upływie 12-miesięcznego nieprzerwanego okresu ubezpieczenia społecznego rolników. Do tego okresu nie wlicza się okresów podlegania innemu ubezpieczeniu (tj. w ZUS).
  • Rolnikowi (domownikowi), który podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu z mocy ustawy (obowiązkowo) do podstawowego okresu zasiłkowego zalicza się okresy pobierania zasiłku chorobowego z innego ubezpieczenia (tj. z ZUS) z tym, że łączny okres nie może przekroczyć 180 dni.
  • Do jednego okresu zasiłkowego KRUS wliczy:
- wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby – za nieprzerwaną niezdolność do pracy należy rozumieć jeden okres niezdolności do pracy, spowodowany tą samą chorobą lub różnymi chorobami, jeżeli pomiędzy nimi nie ma żadnej przerwy,
- okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności nie przekraczała 60 dni – rolnik musi jednak wiedzieć, że pierwsza 30-dniowa niezdolność do pracy (udokumentowana jednym lub kilkoma zaświadczeniami lekarskimi) musi trwać w ciągłości bez żadnej przerwy, aby nabyć prawo do zasiłku.

O fakcie powstania po przerwie nieprzekraczającej 60 dni ponownej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, co przed przerwą, lekarz, wystawiający zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA winien wpisać w zaświadczeniu kod literowy A.
  as

Czytaj cały artykuł w październikowym wydaniu "top agrar Polska"! Nie masz prenumeraty? Zamów i miej dostęp do większej ilości pomocnych artykułów.

Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 20:40