Odpowiedź: Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2017 r., poz. 2336 ze zm.), ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlega z mocy ustawy (obowiązkowo) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, jeżeli ten rolnik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Pani podlega ubezpieczeniu z tytułu zatrudnienia w ZUS, wobec czego jest wyłączona z ubezpieczenia emerytalno-rentowego z mocy ustawy. Nie może być także objęta ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na wniosek, czyli dobrowolnie z racji podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu. Może być pani objęta ubezpieczeniem wypadkowym chorobowym i macierzyńskim na wniosek (dobrowolnie), wyłącznie w zakresie ograniczonym co do jednorazowego odszkodowania. Natomiast ww. ustawa na dzień dzisiejszy nie przewiduje wyższej wysokości emerytury rolniczej dla ubezpieczonych rolników (domowników) z tytułu opłacania składki emerytalno- rentowej w podwójnej wysokości.
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Bez wyższej emerytury
Pytanie: Prowadzimy z mężem gospodarstwo rolne. Oprócz tego mąż prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, ale pozostaje ubezpieczony w KRUS i opłaca podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Ja pracuję i jestem ubezpieczona w ZUS. Chciałabym zapytać, czy mogłabym dodatkowo opłacać składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS, aby moja emerytura w przyszłości była wyższa oraz czy emerytura rolnicza męża będzie wyższa z uwagi na opłacanie składki − jak już wspomniałam w podwójnej wysokości.