Odpowiedź: Rodzice w stosunku do dziecka wykonują władzę rodzicielską, a niezależnie od niej mają prawo do utrzymywania z nim kontaktu. Zgodnie z przepisami ustawy z 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy, kontakty te obejmują odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce zamieszkania, porozumiewanie się, korespondencję. Kontakty te rodzice ustalają wspólnie.
Jeśli jednak nie mogą dojść w tej kwestii do porozumienia, w sprawach tych rozstrzyga sąd opiekuńczy. Rodzice powinni traktować sądowe ustalenie kontaktów jako ostateczność, bowiem niemal w każdym przypadku postępowanie sądowe wzmaga wzajemne animozje, co z kolei bardzo utrudnia wzajemne relacje.
Gdy jedno z rodziców utrudnia drugiemu kontakty z dziećmi, sytuacja drugiego rodzica jest trudna, bowiem polski system prawny nie daje w zasadzie żadnych środków pozwalających na skuteczne wyegzekwowanie orzeczenia sądowego.
W sytuacjach, jak opisana przez Czytelnika, rodzic, któremu uniemożliwia się widzenie z dziećmi powinien o każdym takim przypadku zawiadamiać policję (telefonicznie lub osobiście na posterunku). Często właśnie interwencja i pośrednictwo policji pozwala przek...