Odpowiedź: Przepisy ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. DzU z 2013 r., nr 1409) wprowadzają generalny obowiązek uzyskania ostatecznej decyzji udzielającej pozwolenia na budowę przed rozpoczęciem prac budowlanych (art. 28 § 1 ustawy).
Ustawa jednocześnie wprowadza szereg prac budowlanych i budów, których wykonanie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jednym z tych wyjątków jest prowadzenie prac budowlanych, polegających na remoncie istniejących obiektów i urządzeń budowlanych (art. 29, ust. 2, pkt 1).
Jednocześnie jednak ustawodawca wprowadził obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę w sytuacji, gdy realizowane ma być przedsięwzięcie, które wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub przedsięwzięcie wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000, zgodnie z art. 59 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. DzU z 2013r., nr 1235).
Nie wdając się w szczegóły, chodzi o takie przedsięwzięcia, które będą znacząco oddziaływać na środowisko. Jeśli jednak pl...