StoryEditor

Były pracownik z roszczeniami a Kodeks pracy

Rolnicy zatrudniający pracowników powinni poznać Kodeks pracy, aby postępować zgodnie z regulacjami obowiązującymi w Polsce. W przeciwnym razie narażają się na wielkie wydatki. Warto także znać zasady zwalniania.

Mikołaj Pomin
12.04.2025., 09:00h

Pytanie Czytelnika: Zatrudniam w gospodarstwie kilku pracowników. W zeszłym roku zwolniłem dyscyplinarnie jednego z nich, jednak sąd orzekł, że zwolnienie było niesłuszne i zasądził mu z tego tytułu odszkodowanie za 3 miesiące. Teraz jednak domaga się on dodatkowych pieniędzy, gdyż twierdzi, że nie mógł znaleźć pracy przez rok. Czy ma do tego prawo?

Odpowiedź Eksperta

W przypadku stwierdzenia, że pracodawca niezasadnie bądź niezgodnie z prawem rozwiązał umowę o pracę, pracownikowi przysługują prawa wynikające z ustawy Kodeks pracy (tekst jednolity DzU 2025.277): żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy (w zależności od okresu wypowiedzenia, jaki miał zastosowanie do danego pracownika). Pracownicy pozostający pod ochroną (kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym i inni) mogą ubiegać się o odszkodowanie za cały okres pozostawania bez pracy. Niezależnie od roszczeń z Kodeksu pracy, pracownik może domagać się odszkodowania na zasadach ogólnych (np. z powodu utraty zarobków), o ile udowodni, że pracodawca umyślnie naruszył prawo, zwalniając go z pracy....

Pozostało 22% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Mikołaj PominMikołaj Pomin
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2025 11:01