Pytanie: Czy można uzyskać datę pewną na umowie dzierżawy, mimo, że zmarł wydzierżawiający?
Forma pisemna z datą pewną jest jedną z form czynności prawnych przewidzianą przepisami Kodeksu cywilnego. „Data pewna” pozwala ustalić, że w tej dacie dana czynność (potwierdzona dokumentem, np. umową) już była dokonana. Zgodnie z treścią art. 81 § 1 k.c., jeżeli ustawa uzależnia ważność albo określone skutki czynności prawnej od urzędowego poświadczenia daty, poświadczenie takie jest skuteczne także względem osób nieuczestniczących w dokonaniu tej czynności prawnej (data pewna). Zgodnie z treścią § 2 czynność prawna ma datę pewną także:
- w razie stwierdzenia dokonania czynności w jakimkolwiek dokumencie urzędowym − od daty dokumentu urzędowego, lub
- w razie umieszczenia na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo przez notariusza − od daty tej wzmianki.
Istnieją zatem dwie możliwości „uzyskania” daty pewnej: w chwili dokonywania czynności prawnej, np. zawierania umowy dzierżawy oraz po jej dokonaniu. W pierwszym przypadku data pewna liczna jest od samego początku czynności, w drugim zaś – od dokonania wzmianki (np. w rok po zawarciu umowy)....