StoryEditor

Czy młody wiek wyklucza z otrzymania renty wdowiej?

Już niebawem osoby, których dotknęła tak przykra sytuacja, jak utrata współmałżonka będą mogły liczyć na pomoc od państwa. Pojawia się pytanie, czy rentę wdowią dostaną również osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego?

15.08.2024., 14:00h

Pod koniec lipca Sejm i Senat przyjęły ustawę o rencie wdowiej. Brakuje jeszcze tylko podpisu prezydenta, by stała się ona faktem. Choć Andrzej Duda prawdopodobnie nie będzie zwlekał z podpisaniem dokumentów, na wdrożenie renty wdowiej przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Nabór wniosków ma ruszyć na początku 2025 roku, a pierwsze pieniądze trafią do owdowiałych seniorów w połowie przyszłego roku. 

Zobacz także: Dlaczego rolniczce nie przysługuje świadczenie Mama 4+?

Renta wdowia - ile wynosi?

Choć obiecywano, że renta wdowia wyniesie 50 proc. świadczenia po zmarłym małżonku lub renty rodzinnej po nim, w rzeczywistości będzie inaczej. Pomiędzy 1 lipca 2025 a 31 grudnia 2026 będzie ona wypłacana w wysokości 15 proc. emerytury lub renty rodzinnej. W kolejnych latach odsetek ten ma wzrosnąć do 25 proc. Po 2027 roku rząd poinformuje, czy jest szansa na podniesienie renty wdowiej do obiecywanych 50 proc. 

Dla kogo przeznaczona jest renta wdowia?

Renta wdowia ma być formą wsparcia dla seniorów, którzy stracili swoich współmałżonków i znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Wielu starszych ludzi po owdowieniu musi odnaleźć się nie tylko w nowej rzeczywistości, ale także w nowych warunkach ekonomicznych, w których muszą utrzymywać się samodzielnie. Wdowia renta ma im w tym pomóc. To część polityki socjalnej rządu Donalda Tuska. 

image

Stawki składek na ubezpieczenie w KRUS. Ile wynoszą na 3 kwartał?

Renta wdowia, a wiek - czy można być za młodym?

Rząd wprowadził kryterium wiekowe, przez które część osób nie otrzyma świadczenia. Będzie ono przysługiwało tym wdowcom, których mąż lub żona zmarli nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Pozostały przy życiu małżonek w chwili śmierci drugiej połówki musi mieć zatem nie mniej niż: 

  • 55 lat dla kobiety, 
  • 60 lat dla mężczyzny. 

Oznacza to, że jeżeli kobieta owdowieje, mając 58 lat, będzie jej przysługiwała renta wdowia po zmarłym mężu. Jednak mężczyzna, który straci żonę w tym samym wieku, nie dostanie po niej świadczenia. 

Czy renta wdowia zadziała wstecz? Dowiedz się na halowies.pl!

Fot: envato.elements

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 17:03