Zwolnienie, o którym pisze Czytelniczka, uregulowane jest w art. 9 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku czynności cywilnoprawne, takie jak sprzedaż własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami pod warunkiem, że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (DzUrz.UE.L 352 z 24.12.2013, str. 9).
Zwolnienie przysługuje, gdy mieści się w limicie indywidualnym i limicie generalnym dla tej pomocy. Inaczej, jeżeli do chwili sprzedaży rolnik ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Czy można odzyskać de minimis?
Pytanie Czytelniczki: W sierpniu 2020 r. kupiłam ziemię rolną, od której został pobrany podatek od czynności cywilnoprawnych, gdyż skończył się limit pomocy de minimis. W marcu tego roku złożyłam podanie i niezbędne dokumenty do urzędu skarbowego w sprawie zwrotu nadpłaconego podatku i otrzymałam odpowiedź, że zwrot mi się nie należy, bo skończyła się pomoc krajowa de minimis w dniu zawarcia umowy. Czy mam szansę na jakieś odwołanie od tej decyzji, skoro można się starać o zwrot w ciągu pięciu lat?