Odpowiedź: Służebność przesyłu została wprowadzona do polskiego systemu prawnego dopiero w 2008 r. Mimo to orzecznictwo sądowe wypracowało pogląd, że nieprzerwane posiadanie linii energetycznych, linii kablowych, gazowych czy wodociągowych przedsiębiorstwa przesyłowe prowadzi do nabycia przez zasiedzenie prawa odpowiadającego tej służebności. W takich sprawach wystarczy, że zakład energetyczny wykaże, ze linia została wybudowana przed co najmniej trzydziestoma latami, by doszło do zasiedzenia.
Zapobiec temu mogłaby w zasadzie jakakolwiek czynność przed sądem zmierzająca do usunięcia linii z nieruchomości, dokonana przed upływem tych 30 lat. Takie sytuacje zdarzają się jednak stosunkowo rzadko. Do zasiedzenia nie doszłoby również wtedy, gdyby linia została zlikwidowana i w jej miejsce powstała nowa. Istotne jest jednak, by nie było wątpliwości, że nowa linia postawiona jest w miejsce starej, jako jej przebudowa, bądź remont.
Innymi słowy, jeśli nowa linia nie ma żadnego związku z linią wcześniej rozebraną, nie powinno dojść do zasiedzenia służebności linii nowej. Trzeba zaznaczyć, że jest to jedynie generalna zasada, a każda tego typu...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Czy przedsiębiorstwo przesyłu energii elektrycznej może zasiedzieć służebność?
Pytanie: Czy przedsiębiorstwo przesyłu energii elektrycznej może zasiedzieć służebność, choć w międzyczasie rozebrali starą linię i wybudowali nową?