StoryEditor

Czy zapłacę podatek od sprzedaży ziemi?

  Pytanie: Trzy lata temu okazyjnie kupiłem 3 ha ziemi. Obecnie trafia mi się kupiec, który oferuje mi bardzo wysoką cenę. Chciałbym sprzedać ten grunt. Czy od sprzedaży będę musiał zapłacić podatek?
14.11.2013., 09:11h

Odpowiedź: Dla oceny skutków podatkowych sprzedaży gruntu opisanej przez naszego Czytelnika istotne znaczenia ma fakt, czy przedmiotowe grunty są gruntami rolnymi. Wskazać należy, że co do zasady dochody ze sprzedaży nieruchomości opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2012 r., poz. 361 t.j.) zalicza do źródeł przychodów, z których dochód podlega opodatkowaniu, także środki pochodzące z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.


Jednakże ustawodawca objął dochód pochodzący ze sprzedaży gruntów rolnych jednym z tzw. wyłączeń przedmiotowych, co oznacza, że dochody takie nie podlegają opodatkowaniu. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 28 tej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Jednakże zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.


Zatem jeśli grunt naszego Czytelnika jest gruntem rolnym wchodzącym w skład jego gospodarstwa, a po sprzedaży grunt ten nie utraci charakteru rolnego, wówczas nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku od uzyskanego dochodu. W przeciwnym razie, tj. gdy grunt przestanie być wykorzystywany w rolnictwie, dochód z jego sprzedaży będzie opodatkowany. Dzieje się tak, bowiem sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat od nabycia. Stawka podatku uzależniona będzie od wielkości osiągniętego dochodu.


Dodatkowo zwracam uwagę na fakt, że sprzedaż nieruchomości rolnych opodatkowana jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC). Wynika to z art. 1 ust. 1 lit. a) Ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z 2007 r., Nr 68, poz. 450 t.j.), zgodnie z którym PCC podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Przepis ten dotyczy także nieruchomości.


Wysokość tego podatku jest uzależniona od wartości rynkowej nieruchomości ustalanej na podstawie średnich cen obowiązujących w danej miejscowości. Stawka podatku wynosi 2% wartości sprzedawanego prawa majątkowego, w tym przypadku będzie to 2% wartości sprzedawanej nieruchomości. Jednakże zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o PCC, obowiązek podatkowy spoczywa na kupującym, zatem nasz Czytelnik nie będzie zobowiązany do zapłaty PCC.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:32