StoryEditor

Czynsz przy ustnej dzierżawie

Pytanie: Zawarliśmy ustną umowę dzierżawy, ale nie płaciliśmy czynszu. Czy właścicielka może żądać czynszu wstecz, skoro nie było umowy pisemnej?
31.08.2015., 07:08h

Umowa dzierżawy zawarta w formie ustnej jest tak samo ważna i wiążąca strony, jak umowa zawarta w formie pisemnej. Należy podkreślić, że z ustnej dzierżawy należy się wywiązywać z taką samą staranności, jak z pisemnej. Nie może być jednak wątpliwości co do treści takiej umowy.

Ustna dzierżawa nie jest tak trwałą umową, jak ta pisemna. Nie uprawnia przy tym dzierżawcy do skorzystania z prawa pierwokupu, w przypadku sprzedaży nieruchomości. Niewątpliwie, jednym z elementów umowy dzierżawy jest zobowiązanie dzierżawcy do zapłaty czynszu. Jego wysokość nie powinna budzić wątpliwości. Wydzierżawiający może domagać się od dzierżawcy zapłaty zaległego czynszu nawet wtedy, gdy nie zawarto pisemnej umowy. Na niej ciąży jednak obowiązek wykazania, w jakiej wysokości czynsz został przez strony ustalony. Jeżeli jednak nie będzie to możliwe sąd może zasądzić czynsz według własnego przekonania, kierując się przy tym np. opinią biegłego.

Do ustalenia czynszu mogą w takiej sytuacji służyć średnie wartości czynszów gruntów rolnych na danym terenie. Proces o ustalenie i zapłatę czynszu z ustnej umowy dzierżawy może okazać się kłopo...

Pozostało 19% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 12:07