⇒ Nowa definicja faktury - została wprowadzona bezpośrednio do Ustawy. Obecnie o tym, czy faktura może być uznana za „pełnoprawną fakturę VAT” nie decyduje sama nazwa a wyłącznie fakt, czy na takim dokumencie znajdują się obligatoryjne dane – brak choćby jednego takiego elementu eliminuje go z obrotu VAT, w tym do prawa do odliczenia VAT.
⇒ Zasady wystawiania faktur - obecnie zasady wystawiania faktur określa wyłącznie ustawa o VAT (artykuły od 106 do 108).
⇒ Terminy wystawiania faktur - fakturę wystawia się :
a) nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę;
b) nie wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi a także otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty (dotyczy również faktury zaliczkowych).
⇒ Określenie podstawy opodatkowania – obecnie nie jest nią sam obrót (sprzedaż netto) a wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej.
⇒ Moment powstania obowiązku podatkowego – obecnie nie jest już związany z terminem wystawienia faktury (z pewnymi wyjątkami), a powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
⇒ Faktury korygujące – obowiązkowym elementem faktury korygującej będzie wskazanie przyczyny korekty.