Odpowiedź: Prawo własności polega m.in. na tym, że właściciel może z prawa tego korzystać w dowolny sposób, o ile nie jest to sprzeczne z przepisami prawa bądź prawem innych osób. Oznacza to również, że właściciel ma prawo przenieść własność na inne osoby.
W tym przypadku należy jednak upewnić się, czy przeniesienie własności nie spowoduje, że np. dzierżawcy przysługiwać będzie ustawowe lub umowne prawo pierwokupu. Prawo takie, poza dzierżawcą, może również przysługiwać Agencji Nieruchomości Rolnych. Prawo pierwokupu przysługiwać będzie wyłącznie w przypadku sprzedaży, zatem przeniesienie własności na podstawie umowy darowizny prawa pierwokupu nie rodzi.
Również sam podział geodezyjny dzierżawionych gruntów z reguły nie narusza prawa dzierżawcy do nieruchomości. Może on jednak być niezgodny z prawem, bowiem często obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego uniemożliwiają dzielenie nieruchomości poniżej określonej powierzchni.
Warto zatem ustalić, czy na danym terenie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego i czy ewentualny podział nie godzi w jego zapisy. Wreszcie należy upewnić się, czy dokonany p...