StoryEditor

Dla kogo czynsz dzierżawny po przekazaniu gospodarstwa?

Komu należy się czynsz dzierżawny po przekazaniu ziemi następcy? O regulacjach prawnych umowy dzierżawy pisze nasz ekspert prawa rolnego. 
02.03.2023., 12:03h

Przekazanie gospodarstwa a czynsz dzierżawny

Zamierzam przekazać synowi ziemię z gospodarstwa, dla której zawarłem umowę dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną. Ustaliliśmy, że czynsz przez 10 lat będę otrzymywał ja jako wydzierżawiający. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem i możliwe?

Jan L. (woj. łódzkie)

Jak działa poddzierżawa i komu należy się czynsz?

Przypomnijmy: regulacje ustawowe dotyczące umowy dzierżawy znajdziemy głównie w przepisach artykułów 693–709 Kodeksu cywilnego. Dodatkowo, do umów dzierżawy stosuje się niektóre przepisy dotyczące umów najmu oraz ogólne zasady dotyczące zobowiązań. Istotne uregulowania ustawodawca zamieścił również w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego z 11 kwietnia 2003 r. (tekst jednolity DzU2022.2569).

Powszechnie wiadomo, że dzierżawa polega na oddaniu dzierżawcy przez wydzierżawiającego na czas oznaczony lub nieoznaczony przedmiotu dzierżawy (tutaj: gruntu rolnego) do używania z prawem pobierania pożytków (plonów), jakie przedmiot ten może przynosić, a dzierżawca zobowiązuje się w szczególności do opłacania czynszu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że wydzierżawiają...

Pozostało 52% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 00:38