Odpowiedź: Kwestie emerytur rolniczych są uregulowane w Ustawie z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2008 r., Nr 50, poz. 291). Istotną sprawą dla odpowiedzi na postawione pytanie jest fakt, iż emerytura rolnicza składa się z dwóch części - z tzw. części składkowej oraz uzupełniającej. Wysokość ww. części jest uzależniona od długości okresu ubezpieczenia. Ustawa wprowadza zasadę, w myśl której rolnik przechodzący na emeryturę rolniczą powinien zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. Uznaje się, że rolnik zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym (powyżej 1 ha powierzchni rzeczywistej lub przeliczeniowej) i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej.
Jednakże w rozumieniu ustawy nie jest działalnością rolniczą posiadanie gruntów rolnych wydzierżawionych na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków na rzecz osoby obcej, która nie jest jednocześnie domownikiem emeryta, a nadto - gruntów trwale wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym zalesionych gruntów rolnych oraz gruntów i działów specjalnych należących do małżonka, z którym emeryt zawarł związek małżeński po ustaleniu prawa do emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia.
Jeżeli emeryt stanie się właścicielem lub posiadaczem innych gruntów niż opisane powyżej, wówczas w rozumieniu ustawy będzie prowadził on działalność rolniczą. Fakt taki w myśl art. 28 ust. 3 ustawy powoduje, iż wypłacana część uzupełniająca emerytury ulega zawieszeniu w całości. Ustawa określa także przypadki zawieszenia częściowego wypłaty emerytury, jednak przepisy te nie mają zastosowania do zagadnienia przedstawionego przez Czytelnika.
Dodatkowo wskazać należy, iż wstrzymanie wypłaty emerytury rolniczej powoduje także osiąganie przez emeryta przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz dochodów ze stosunku pracy. W takim przypadku zastosowanie znajdują przepisy Ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r., Nr 39, poz. 353). Jednak, stosownie do art. 34 ust. ustawy, nie zawiesza się wypłaty części składkowej emerytury rolniczej albo nadwyżki emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin ponad 95% emerytury podstawowej oraz nie uwzględnia się dochodów z działalności rolniczej.