Odpowiedź: Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 46 i 47) generalnie rzecz biorąc, budynek trwale związany z gruntem stanowi jego część składową. Tym samym nie może być odrębnym przedmiotem własności od nieruchomości, na której jest wybudowany.
Właścicielem budynku jest zatem ten, na czyim gruncie został on wybudowany. Gdy nieruchomość jest przedmiotem współwłasności, każdy ze współwłaścicieli ma tyle samo udziałów w gruncie jak i budynku.
Aby zmienić ten stan rzeczy, wystarczy przenieść „część własności”, tj. udziały w nieruchomości na osobę trzecią, w tym przypadku brata. Można tego dokonać sprzedając udziały, darując je lub przenosząc pod innym tytułem. Strony mogą dowolnie ustalić, jaka część własności zostanie przeniesiona. Najbardziej praktyczne jest przeniesienie takiej części własności, która odpowiada wniesionemu wkładowi na budowę domu.
Należy przy tym pamiętać, że przeniesienie pod jakimkolwiek tytułem prawnym udziałów we własności nieruchomości winno nastąpić w formie aktu notarialnego. Sporządzenie umowy w jakiejkolwiek innej formie nie będzie ważne.
Fot. Sierszeńska