Odpowiedź: Prawo dożywocia jest prawem osobistym, które wygasa wskutek śmierci osoby uprawnionej; w przypadku jego ustanowienia na rzecz kilku osób, w razie śmierci jednej z nich, prawo to ulega odpowiedniemu zmniejszeniu (art. 911 kodeksu cywilnego). Co prawda dopuszczalne jest ustanowienie prawa dożywocia na rzecz osoby trzeciej, jednak do tego konieczna jest zgoda osoby uprawnionej, jak i zobowiązanej.
Uprawnienia wynikające z umowy o dożywocie nie „przechodzą” automatycznie na małżonka uprawnionego. Strony mogą je jednak na tę osobę rozciągnąć, sporządzając odpowiedni aneks do umowy. Należy jednak zastrzec, że ewentualny szczegółowy zakres uprawnień i obowiązków stron umowy o dożywocie w pierwszej kolejności opisany jest w samej umowie i to tam należy szukać odpowiedzi na zadane pytanie.
adw. Mikołaj Pomin
Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Może zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Dożywocie dla macochy. Czy prawo dożywocia „przechodzi” na drugą żonę ojca?
Pytanie: Kilka lat temu rodzice darowali mi gospodarstwo, w zamian za co ustanowiłam na ich rzecz prawo dożywocia. Jakiś czas temu zmarła matka, a ojciec ponownie się ożenił. Czy prawo dożywocia „przechodzi” na drugą żonę ojca?