StoryEditor

Dożywocie dla macochy. Czy prawo dożywocia „przechodzi” na drugą żonę ojca?

Pytanie: Kilka lat temu rodzice darowali mi gospodarstwo, w zamian za co ustanowiłam na ich rzecz prawo dożywocia. Jakiś czas temu zmarła matka, a ojciec ponownie się ożenił. Czy prawo dożywocia „przechodzi” na drugą żonę ojca?
04.03.2019., 13:03h
Odpowiedź: Prawo dożywocia jest prawem osobistym, które wygasa wskutek śmierci osoby uprawnionej; w przypadku jego ustanowienia na rzecz kilku osób, w razie śmierci jednej z nich, prawo to ulega odpowiedniemu zmniejszeniu (art. 911 kodeksu cywilnego). Co prawda dopuszczalne jest ustanowienie prawa dożywocia na rzecz osoby trzeciej, jednak do tego konieczna jest zgoda osoby uprawnionej, jak i zobowiązanej.

Uprawnienia wynikające z umowy o dożywocie nie „przechodzą” automatycznie na małżonka uprawnionego. Strony mogą je jednak na tę osobę rozciągnąć, sporządzając odpowiedni aneks do umowy. Należy jednak zastrzec, że ewentualny szczegółowy zakres uprawnień i obowiązków stron umowy o dożywocie w pierwszej kolejności opisany jest w samej umowie i to tam należy szukać odpowiedzi na zadane pytanie.

adw. Mikołaj Pomin


Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Może zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 14:46