Obowiązujące przepisy spadkowe nie rozróżniają zstępnych (dzieci, wnuków) na pochodzących ze związków małżeńskich i pozamałżeńskich. W każdym przypadku są one uprawnione do dziedziczenia po swoich rodzicach. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy dzieci są uznane przez sąd za niegodne dziedziczenia bądź wydziedziczone. W pierwszej sytuacji sąd uznaje, że najogólniej rzecz ujmując, dana osoba jest niegodna dziedziczenia, gdy dokonała ciężkiego umyślnego przestępstwa przeciwko spadkodawcy bądź świadomie naruszyła jego wolność dysponowania swoim majątkiem (art. 928 kodeksu cywilnego).
Wydziedziczenie (art. 1008 kodeksu cywilnego) natomiast polega na sporządzeniu przez spadkodawcę testamentu, w którym pozbawia on zstępnych, małżonka i rodziców zachowku. Może to nastąpić w sytuacji, gdy wydziedziczony wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób określonych przestępstw, czy też uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
Odnosząc się do opisanej sytuacji można wskazać, że w przypadku śmierci ojca dzieci urodzone przez jego żonę będą dziedziczyły wraz z nią oraz dziećmi pochodzącymi spoza małżeństwa na równych zasadach, o ile nie zostaną uznane za niegodne lub wydziedziczone. as
Fot. Sierszeńska