Odpowiedź: Zgodnie z treścią art. 708 Kodeksu cywilnego, do umów, na podstawie których osoba biorąca nieruchomość rolną do używania i pobierania pożytków nie jest obowiązana do uiszczania czynszu, lecz tylko do ponoszenia podatków i innych ciężarów związanych z własnością lub z posiadaniem gruntu stosuje się te same przepisy, które dotyczą umów dzierżawy.
Umowy te są do siebie bardzo podobne, a różnią je w zasadzie tylko właśnie kwestie związane z czynszem. W sytuacji, gdy dana umowa wygasa, a strony dalej zachowują się tak, jakby umowa nadal obowiązywała uzasadnionym jest pogląd, że zgodnie zawarły nową umowę. Jeśli strony między sobą jasno nie określiły czego innego, umowę taką poczytuje się za zawartą na czas określony.
Zgodnie z treścią art. 699 kodeksu cywilnego, czynsz dzierżawny jest płatny z dołu w terminie zwyczajowo przyjętym, a w braku takiego zwyczaju − półrocznie z dołu, chyba że strony co innego ustaliły. Powyższy przepis i zachowanie właściciela sugerują, że od początku traktował on zawartą ustnie umowę jako umowę dzierżawy, uznając jednocześnie, że będzie mu przysługiwał czynsz.
Prz...