Odpowiedź: Strony mogą w umowie dowolnie określić wzajemne prawa i obowiązki, pod warunkiem, że ich wykonanie nie będzie zabronione przez prawo. Skoro zatem decydują się na ich zapisanie, winny się z postanowień umownych wywiązać rzetelnie. Wykonanie zobowiązań, takich jak: dokonanie rekultywacji terenu, usunięcie części budynków czy budowli może być czasochłonne i kosztowne. Z tego powodu zobowiązany może próbować ukryć przed kontrahentem nierzetelne wykonanie czy w ogóle jego brak. Warto przed takimi sytuacjami się zabezpieczyć.
Można to zrobić, kontrolując na bieżąco przebieg prac, a po ich zakończeniu, dla pewności – sprawdzić ich prawidłowość. Po każdej kontroli warto spisać protokół, w którym wskazane zostaną nieprawidłowości. Gdy zobowiązanie nie zostanie wykonane prawidłowo, pozostaje wezwanie wykonawcy do należytego spełnienia świadczenia.
Jeśli to nie przyniesie pożądanego rezultatu, pozostaje zlecenie wykonania prac – w tym przypadku rekultywacji terenu – innemu podmiotowi. Po zapłaceniu za takie zastępcze wykonanie pokrzywdzony Czytelnik może dochodzić od niesolidnego partnera zwrotu tej należności....