Odpowiedź: Czytelnik, jako wierzyciel ma dwie możliwość. Po pierwsze, może poczekać na ujawnienie się spadkobierców i skierować przeciwko nim swoje roszczenia. Takie rozwiązanie ma tę wadę, że oczekiwanie na spadkobierców może spowodować przerwanie biegu przedawnienia, który w tym przypadku wynosi 10 lat.
Wierzyciel powinien jednak, o ile to możliwe, samemu podjąć się szukania spadkobierców. Nie jest to niestety łatwa sprawa i w takich przypadkach bardzo pomocna może być, np. kancelaria adwokacka. Prawnik z doświadczeniem nie powinien mieć większych trudności z przeprowadzeniem sprawy. Wszystko należy zacząć od wystąpienia do właściwego urzędu stanu cywilnego o odpis skrócony aktu zgonu. Z niego będzie wynikało, czy zmarły był w związku małżeńskim. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie aktu małżeństwa.
To pierwszy krok do ustalenia kręgu spadkobierców, bowiem w przypadku dziedziczenia ustawowego, to małżonek jest zawsze spadkobiercą. Ustalanie dalszych spadkobierców nie powinno być kłopotliwe. Jeżeli jednak zmarły był stanu wolnego, a jego dzieci czy wnuki nie są znane, ustalenie spadkobierców może być dość trudne. Tym bardziej wa...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Egzekucja nakazu zapłaty po śmierci dłużnika
Pytanie: Co robić, gdy zmarł dłużnik. Mam wyrok sądowy nakazujący zapłatę.