W świetle art. 28 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. DzU z 2017 r., poz. 2336), wypłata części uzupełniającej ulega zawieszeniu w całości, jeżeli emeryt lub rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. Uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego. Rolnik przekazując gospodarstwo rolne może pozostawić sobie grunt o powierzchni nieprzekraczającej 1 ha fizycznego i 1 ha przeliczeniowego.
Z pytania wynika, że właścicielem gospodarstwa rolnego na mocy aktu notarialnego stała się pani. Brat zgłosił do KRUS, że gospodarstwo nadal prowadzą wasi rodzice, a więc pomimo przekazania własności gospodarstwa są nadal jego posiadaczami (posiadanie nie zostało wydane). Otóż sprawa musi zostać zbadana i wyjaśniona przez oddział regionalny KRUS.
Jeśli potwierdzi się, że pani jest ubezpieczona w KRUS jako rolnik, prowadzi i pracuje w tym gospodarstwie, reguluje opłaty i wszelkie składki oraz zobowiązania wynikające z prowadzenia tego gospodarstwa są dokonywane na pani nazwisko, a rodzice tylko pomagają pani w pracy w gospodarstwie, nie będzie podstaw do zawieszenia im wypłaty części uzupełniających świadczeń (ustalania nadpłaty).
Ewa Jaworska-Spicak, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych rolników
StoryEditor
Emerytura a pomoc w gospodarstwie
Moja mama pobiera z KRUS emeryturę rolniczą, zaś ojciec rentę rolniczą stałą z tytułu niezdolności do pracy. Oba świadczenia Kasa wypłaca rodzicom w pełnej wysokości, ponieważ przekazali mi gospodarstwo aktem notarialnym. Prowadzę je i jestem ubezpieczona w KRUS jako rolnik. Mój brat doniósł do KRUS, że moi rodzice nadal pracują w gospodarstwie, zaś ja w ogóle w nim nie pracuję, co jest nieprawdą. Czy KRUS może zawiesić im część uzupełniającą pobieranych świadczeń i naliczać nadpłatę świadczeń?