Odpowiedź: Prawa i obowiązki stron najczęściej uregulowane są w umowie dzierżawy. Mając na względzie fakt, że stroną umowy w tym przypadku jest KOWR przypuszczać należy, że prawa te i obowiązki zostały określone dość szczegółowo. Z umowy wynikać również będzie, w jakich przypadkach i w jakim trybie wydzierżawiający może rozwiązać z dzierżawcą umowę. Najczęściej prawo to przysługuje wydzierżawiającemu wtedy, gdy dzierżawca pozostaje w zwłoce z zapłatą czynszu; poddzierżawił lub oddał do używania grunt bez zgody wydzierżawiającego; używa przedmiotu umowy niezgodnie z przeznaczeniem lub zawartą umową. Z reguły katalog przyczyn, dla których wydzierżawiający może rozwiązać umowę nie obejmuje postępowania dzierżawcy wobec osób trzecich, np. sąsiadów. Wydzierżawiający wychodzą bowiem z założenia, że te relacje nie dotyczą wydzierżawiającego.
Gdyby jednak wydzierżawiający mógł rozwiązać umowę dzierżawy z powodu postępowania dzierżawcy naruszającego prawa osób trzecich, nie oznacza to automatycznie, że z takiego prawa by skorzystał, bowiem to wydzierżawiający musiałby udowodnić, w razie sporu sądowego, że do takiego n...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Gdy dzierżawca gruntu niszczy plony sąsiada...
Pytanie: Pole sąsiadujące z moim jest własnością ANR (teraz: KOWR) i zostało wydzierżawione. Rolnik, które je dzierżawi systematycznie niszczy plony na mojej ziemi. Wielokrotnie zgłaszałem to w Agencji, ale za każdym razem słyszę, że ta nic z tym nie może zrobić. Czy Agencja może rozwiązać dzierżawę z tym rolnikiem ze wskazanej przyczyny?