Odpowiedź: Decyzja nakazująca rozbiórkę obiektu budowlanego jest ostatecznością i zawsze poprzedza ją postępowanie, w toku którego ustalane jest, czy dana inwestycja może zostać „uratowana”, czyli zalegalizowana. Rozbiórka oznacza bowiem, że mamy do czynienia z obiektem istniejącym wbrew prawu (tzw. samowolą). Decyzja nakazująca rozbiórkę wydana przez PINB wydawane jest zatem wtedy, gdy inwestorowi nie uda się doprowadzić do zgodności inwestycji z prawem. Niezgodność ta wcale nie musi oznaczać, że od początku była zrealizowana w taki sposób. Zdarza się bowiem, że inwestor uzyskuje ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, pozwolenie na użytkowanie i inne wymagane decyzje, ale po czasie któraś z nich zostaje uchylona lub unieważniona, gdyż urząd, który ją wydał popełnił błąd. „Upadek” jednej decyzji działa jak domino i powoduje utratę przez inwestora kolejnej.
Przykładowo, decyzja o pozwoleniu na budowę dla inwestycji niezgodnej z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie powinna być nigdy wydana, a jeśli się coś takiego przytrafi – winna być unieważniona. Późniejsza legalizacja takiej inwestycji może ju...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Jak obronić się przed decyzją o rozbiórce budynku gospodarczego?
Pytanie: Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję nakazującą rozbiórkę budynku gospodarczego. Decyzję tę utrzymał w mocy wojewódzki inspektor. Czy muszę w tej sytuacji dokonać rozbiórki?