StoryEditor

Jak przekazać gospodarstwo?

Pan Roman z kujawsko-pomorskiego ze względu na obecny stan zdrowia musi przekazać gospodarstwo i chce podzielić je na rzecz dwóch wnuków, którzy już posiadają kilkunastohektarowe gospodarstwa jako młodzi rolnicy. Pyta, w jaki sposób przekazać gospodarstwo, aby uniknąć zwrotu VAT?
13.01.2023., 09:01h

Jestem producentem mleka na 72 ha własnych i 40 ha dzierżawionych, mam stado 90 krów oraz jałówki hodowlane. Podatnikiem VAT zostałem w 2003 roku w związku z inwestycjami. W 2014 r. zakończyłem budowę obory z boksami na ruszcie. Ze względu na obecny stan zdrowia muszę przekazać gospodarstwo i chcę podzielić je na rzecz dwóch wnuków, którzy już posiadają kilkunastohektarowe gospodarstwa jako młodzi rolnicy. W jaki sposób przekazać gospodarstwo, aby uniknąć zwrotu VAT?
Roman T. (woj. kujawsko-pomorskie)

Odpowiedź:

Można tutaj rozważyć następujące rozwiązania:

Powrót do zwolnienia przed przekazaniem gospodarstwa – jest to rozwiązanie najbardziej elastyczne, jeśli chodzi o podział składników majątkowych, ale będzie się wiązało z korektą VAT. Jeśli przyjąć, że w ostatnich 5 latach Czytelnik nie kupował maszyn i ciągników, to korekta będzie dotyczyć obory oraz produkcji w toku i zapasów. Korekta ta tutaj będzie wynosić 1/10 (za 1 rok) odliczonego VAT od budowy i należy ją odprowadzić w terminie I okresu rozliczeniowego VAT w roku następującym po przekazaniu w 2023 r. (luty 2024).

Natomiast korekta od produkcji w toku może ...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 06:59