Odpowiedź: W zależności od celu nabycia paliwa nabywcę mogą spotkać negatywne konsekwencje podatkowe z tym związane nawet wtedy, gdy zapłaci całą cenę uwzględniającą podatki, prowadzi rzetelnie swoją księgowość i swoje rozliczenia z fiskusem. Obowiązujące przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. DzU z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz ustaw dotyczących poszczególnych podatków (np. od towarów i usług) wprowadzają mechanizmy, które pozwalają organom podatkowym dochodzić od nabywcy towaru należności podatkowe, które nie zostały zapłacone przez sprzedawcę. Bez znaczenia jest przy tym, że nabywca zapłaci sprzedającemu cenę wraz z podatkiem.
Przykładowo, jeżeli klient zakupi paliwo od hurtownika i za nie zapłaci, a hurtownik nie odprowadzi należnego podatku, urząd skarbowy może należności tej dochodzić od nabywcy, który ostatecznie płaci dwukrotnie za to samo. Uwolnić się od takiej odpowiedzialności można w zasadzie wyłącznie wykazując, że do transakcji nabycia towaru (w tym przypadku paliwa) rzeczywiście doszło oraz, że zachowano należytą staranność przy transakcji. Przez należytą staranność należy rozumieć sprawdze...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Jak zweryfikować sprzedawcę paliwa?
Pytanie: Zamierzam zakupić większą ilość paliwa od firmy. Jak sprawdzić sprzedawcę, by później nie ponosić odpowiedzialności za jego zobowiązania?